Rakovina prsu. Čtvrté stádium. Metastázy. Slova, která, když zazní v ordinaci, změní váš život. Ve víru myšlenek dominuje otázka: CO DÁL? Co mě čeká? Ukážeme vám v několika bodech, na co máte nárok, a tipy, jak bojovat.

1. Psychika hraje velmi důležitou roli

Soustřeďte se na sebe a na to, abyste tuto situaci přijala, jejím popíráním nic nezměníte. Až na to budete připravená, zkuste o tom promluvit s ostatními. Vaši blízcí pro vás mohou být neocenitelnou podporou. A nejen ti. V tomto stavu není ostuda vyhledání pomoci odborníka. „Psychoterapie je plně hrazena zdravotní pojišťovnou a nemocným ženám pomáhá vyrovnat se s diagnózou. V této fázi se žena může stáhnout do sebe. Důležité je nebát se o všem mluvit se svými blízkými, protože i pro ně je život za této situace nový a neznámý,“ říká Adámková, ředitelka organizace ONKO Unie, která podporuje pacienty s onkologickou diagnózou a snaží se zlepšovat kvalitu jejich života. Upozorňuje zároveň na to, že takto kvalifikovaných odborníků je málo a není jednoduché najít nějakého vhodného najít ze dne na den. Proto toto řešení nenechávejte na poslední chvíli.

2. Nevíte si rady? Zkonzultujte Váš stav s dalším odborníkem.

Pokud si nejste jistá, že navržená léčba je pro vás ta nejlepší, poraďte se s dalším odborníkem. Kromě operace a chemoterapie je využívána také radioterapie, biologická léčba a další inovativní postupy, které mají velmi pozitivní vliv na prožívání období během léčby, a to i při metastatickém onemocnění. V případě některých léčebných metod existují i překážky bránící jejich získání, nebojte se proto zeptat více lékařů. Každá pacientka má právo požádat o konzultaci druhého lékaře, kterého si sama nebo na doporučení vybere. „Díky vhodné terapii lze dostat nádor pod kontrolu, prodloužit život i zlepšit jeho kvalitu. Zásluhou pokroku v medicíně se z metastatické rakoviny prsu stává chronické onemocnění podobně jako například cukrovka,“ zdůrazňuje Adámková.

3. Během léčby nepřestávejte žít svůj život.

U léčby metastaticky nemocných žen je nejdůležitějším cílem dostat nádor pod kontrolu a žít kvalitní život. „Kvalitou života rozumíme schopnost užívat si našeho bytí a mít uspokojivé mezilidské vztahy. Přitom platí, že vyrovnaný, harmonický člověk prožívá spokojenější život,“ upozorňuje Adámková. Proto si plňte svá tajná přání a touhy. Udělejte něco, co jste si vždycky přála. Každým dnem se těšte z něčeho hezkého.

4. Jak čelit depresím a únavě?

Co dělat, když se objeví depresivní nálady a silná únava, která bývá jedním z následků nemoci?

• Dopřejte si pravidelný tělesný pohyb, který pomáhá i během léčby – např. chůze, jízda na kole, plavání. Velmi doporučená je také Severská schůze (Nordic Walking).

• Zkoušejte, jaké potraviny vám dělají dobře a ty vyhledávejte. Většina odborníků doporučuje zdravý životní styl a s ním čerstvé ovoce a zeleninu. Někomu ale pomáhá při chemoterapii například pití kolových nápojů s bublinkami. Každý je prostě jiný.

• Nepřestávejte dělat věci, které vás bavily. Věnujte se svým koníčkům.

• Snažte se mezi léčbou udržovat co nejvíce denní režim, na který jste byly zvyklé doposud. Pokuste se i nadále věnovat čas každodenním povinnostem. Má to smysl.

• Nebojte se zajít na psychoterapii a věřte navržené terapii, která vám může váš stav usnadnit.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy