Téměř polovina Čechů netuší, že si má aktualizovat router a chránit si domácnost před hackery

Češi si nehlídají bezpečnost svých routerů a jsou tak ohroženi kyberútoky, které cílí na chytrá domácí zařízení. Ukázal to červnový průzkum společnosti Avast, ve kterém se účastnilo 1 559 respondentů. Konkrétně 42 % Čechů ani nevědělo, že router má firmware, tedy předprogramovaný software, který je potřeba pravidelně aktualizovat, aby byl uživatel a všechna jeho připojená online zařízení v bezpečí.

Pravidelná kontrola a změna hesel

Zabezpečení routerů lidé často přehlížejí a nechávají je někde v rohu pokoje zapadat prachem. Pozornost věnují spíše zařízením, která v domácnosti aktivně využívají. „Domácí síť spotřebitelů je jen tak silná jako její nejslabší článek a jedná se právě o router, který je jejím nejvíce zranitelným bodem,“ říká Martin Hron, bezpečnostní analytik v Avastu a doplňuje: „Router bývá často přehlížený, přitom se ale jedná o nejdůležitější zařízení v domácnosti. Je to vstupní brána k internetu, která řídí příchozí i odchozí provoz v síti a propojuje veškerá připojená zařízení. Logicky je tak cílem hackerů, kteří shromažďují citlivé osobní údaje včetně např. přihlašovacích údajů k bankovnictví. Jako naprosté minimum by si lidé měli na svých routerech měnit výchozí uživatelská jména a hesla a pravidelně kontrolovat dostupné aktualizace firmwaru.“

Důležitým bodem je aktualiuace

Z průzkumu taktéž vyplývá, že skoro 25 % Čechů a Češek se nikdy nepřipojilo k administračnímu rozhraní routeru, aby změnilo jeho výchozí přihlašovací údaje. Téměř 14 % lidí, kteří se do webového rozhraní přihlásili, používá i nadále stejné přihlašovací údaje. Bohužel ale téměř 70 % Čechů, kteří se do rozhraní routeru přihlásili, nikdy neaktualizovali firmware svého routeru a tak zůstávají i nadále nechránění před aktuálními kyberhrozbami.

Útoky, o kterých nevíte

“V květnu 2018 se přitom ukázalo, že zhruba 700 000 routerů po celém světě bylo snadno napadnutelných malwarem, který umí prolomit ochranný SSL protokol,” vysvětluje Martin Hron. Tento modulární malware, známý jako VPNFilter, obsahuje útoky, které jsou navrženy tak, aby posílaly falešné informace do síťového provozu. Ten má schopnost skenovat příchozí a odchozí webovou komunikaci v síti uživatele a shromažďovat hesla a další citlivé informace. Dosud byly zasaženy routery v 54 zemích, včetně modelů Linksys, NETGEAR, D-Link, Huawei a Asus.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí finská sauna od společnosti Saunasystem.

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy