Kolikrát jste si v životě říkali, že od zítra: začnete cvičit, zdravě jíst, do práce chodit pěšky nebo že přestanete kouřit a brát si v obchodech igelitky a mikrotenové sáčky… Zkrátka, kolikrát jste si už říkali, že je třeba trochu změnit životní styl? Často. Škoda, že to skoro vždy pohoří a po dvou týdnech disciplinovaného života v novém stylu prvotní nadšení vyprchá a disciplína si bere (už zase) dovolenou. Přinášíme pár tipů, které vám přechod na nový životní styl dokážou ulehčit, ať už je vaším cílem skvělá kondice, čisté plíce nebo život bez zbytečných obalů.

1. Plánovat, plánovat, plánovat

Jakákoliv změna životního stylu není záležitost, kterou zvládnete ze dne na den. Nemá smysl se pokoušet zavést všechny změny hned a naráz. Slona nelze sníst najednou, je třeba ho naporcovat! Seznamte se se sloní neboli salámovou, technikou. Po malých krůčcích lze dojít k ohromným výsledkům, ale nejdůležitější je mít jasný přehled právě těch jednotlivých krůčků, které je nutné pro splnění vašeho cíle udělat. Ideálním pomocníkem je zápisník nebo diář, kde si vše rozfázujete, a tak budete vědět, kdy a s kterou činností začít, nastavíte si jednotlivé dílčí cíle a vše si přehledně sepíšete, abyste na nic nezapomněli.

2. Taktika

Každý dobrý plán se skládá z dílčích kroků, které mají logickou návaznost – tak tedy příklad: nekonečné utrpení jménem papírové kelímky. Taktika: nejdříve si koupíte přenosný hrnek, pak z něj uděláte trvalého rezidenta vaší kabelky nebo batohu a až poté se můžete s klidem vzdát zbytečných jednorázových kelímku na kávu. Nebo váš koš na plasty přetéká lahvemi? Pořiďte si jednu stylovou lahev domů a jednu do kanceláře a už se vám nestane, že pod tlakem základních fyzických potřeb sáhnete v nejbližší samoobsluze po balené vodě. Dva dílčí cíle splněny! Aby se váš nový životní styl stal opravdu vám vlastní je třeba vytrvat alespoň 66 dní. Právě po tolika dnech opakování se nový návyk začleňuje do běžné rutiny.

3. Trpělivost a vytrvalost

Pokud změna nepůjde hned, nevzdávejte se. Nejde o nic jiného než výsledek nevhodného nastavení cíle, anebo jste podcenili náročnost jednotlivých kroků potřebných ke změně. Velmi zásadním prvkem při naplňování jakéhokoliv dlouhodobého cíle je průběžné zhodnocení a zamýšlení se nad tím, co fungovalo a co se naopak nedařilo. Zkuste se nad každým neúspěšným dílčím krokem zamyslet a rozšifrovat proč se stal selháním. Jen tak se budete moci posunout a přiblížit se ke svému vysněnému cíli. S tím pomůže například český motivační diář DOLLER, který je díky svým originálním funkcím ideálním partnerem v seberozvoji a sebemotivaci. Pomůže udržet vaše plány a nápady na jednom místě a využívat čas efektivněji. Tento diář nemá předvyplněná data, takže není nutné „čekat“ do nového roku, až načnete nový diář. Můžete se do všeho pustit hned teď.

Zero Waste a 5 R

Pokud pomýšlíte zrovna na život bez zbytečných obalů, máte už jednotlivé dílčí kroky ke změně předběžně narýsované, pak je zde stručné a jasné pravidlo tří R „reduce, reuse, recycle“, tedy omezení, znovupoužití, recyklování, zero waste bylo obohaceno ještě o další dvě R „refuse“ (odmítnutí) a „rot“ (kompostování/rozložitelnost). V současnosti se odpad nejdříve vyprodukuje a teprve potom se řeší, kam s ním, a recyklace také není univerzálním řešením. Klíčový je tedy spíše prvek odmítnutí, protože ve finále každý z nás má kontrolu nad tím, kolik odpadu a obalů po sobě zanechá.

Tip: Motivační diář

DOLLER je partner a kouč, který vám nebude říkat, co máte dělat, ale pomůže vám v seberozvoji. Jeho originální struktura vám pomůže při plánování denních činností i dlouhodobých cílů. Navíc je vytištěn na ekologicky šetrném papíru s certifikací FSC, vyrábí se ve Zlíně a k dispozici je ve dvou barvách – černé a růžové.

Diář je k dostání na www.doller.cz
Cena: 399 Kč

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy