Výstavu Sauna/Architektura požitku v pražském Paláci YMCA završí otevření nové sauny

Zdravé využívání sauny nejen v Česku, ale i v nejrůznějších koutech světa. Takové je téma výstavy fotografií Sauna/Architektura požitku, která je stále ještě k vidění v Paláci YMCA v centru Prahy v ulici Na Poříčí 12. Volně přístupná expozice v přízemí paláce, který letos slaví 90 let své existence, je tu otevřena denně od 8 do 20 hodin až do 13. září. Ve stejný den se tu pro veřejnost slavnostně otevře nová finská sauna.

Zdravý životní styl již od roku 1928

Jak uvádí Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA, otevření sauny završí dlouholeté úsilí udržet a rozvíjet Palác YMCA coby místo zasvěcené sportu a zdravému životnímu stylu. “Sedmipatrová, památkově chráněná budova nabízela rozmanité sportovní aktivity už od svého otevření v roce 1928, o čemž svědčí její stále populární plavecký bazén, patřící k nejdéle fungujícím krytým halám v Praze, ale i tělocvična s unikátní visutou běžeckou dráhou, na níž trénovala třeba zlatá olympionička Eva Čáslavská,” říká Petra Otřísalová. „Předností našeho sportovního centra je jeho široký záběr – je tu velká tělocvična, bazén, posilovna a další místnosti. A jakmile k tomu přibude i příjemná relaxační zóna s novou saunou, budou jeho služby kompletní. Vyzkoušet novou saunu a ledový bazének si budou moci nejen lidé z firem, které tu mají pronajaté kanceláře, ale i všichni, kteří se budou chtít v centru Prahy od letošního září zdravě a příjemně osaunovat,“ dodává.

Proměny a rekonstrukce

Uvést Palác YMCA do současného stavu přitom nebylo vůbec jednoduché.  „O svoje hlavní sídlo u nás přišla YMCA nejprve v době okupace a po krátkém období naděje na další rozvoj pak i po únoru 1948. Palác převzal Československý svaz tělesné výchovy a sportu, za jehož éry zde došlo k nejrůznějším, a ne vždy zdařilým přestavbám,“ vzpomíná Petra Otřísalová.

Hned po roce 1989 se organizace YMCA snažila získat jedinečný dům zpět. „A jakmile se to podařilo, započaly v paláci různé úpravy – tak, jak to dovolovaly aktuální finanční možnosti. Zásadní rekonstrukcí prošel nejprve bazén se šatnami a sprchami, podobně jako Sportcentrum YMCA umístěné v suterénu. V posledních deseti letech se dočkal rozsáhlé repase také unikátní výtah páternoster. A opravila se i plochá střecha, kterou při nejrůznějších příležitostech otevíráme veřejnosti. Následovala renovace historických mosazných vitrín spolu s původním prvorepublikovým krámkem dole v pasáži, kde je nyní kavárna a kde od roku 2012 pořádáme výstavy,“ pokračuje Petra Otřísalová. Tu aktuální – expozici Sauna/Architektura prožitku – do paláce zapůjčila Galerie Jaroslava Fragnera. 

Od historie po současnost

Dům v ulici Na Poříčí 12 sloužil původně jako ubytovna pro mladé svobodné muže. Ti zde obývali celkem 170 ložnic s 300 lůžky. Zároveň tu sídlily ústředí organizace YMCA v Československu, pražská YMCA a centrum aktivit pro tělesný a duševní rozvoj mládeže. Na dobré adrese v centru Prahy se už dnes nebydlí, sídlí tu ale mnoho firem a institucí. A výtěžek z pronájmů jde stále na dobrou věc: na práci s dětmi a mládeží, o jejichž volný čas se organizace už od dob svého založení YMCA stará. YMCA, která je největší a nestarší organizací mládeže na světě, vznikla jako křesťanské sdružení mladých lidí již v roce 1844. Dnes má 58 milionů členů ve 119 zemích světa. V Česku působí s přestávkami od roku 1921. V současnosti v zemi funguje 26​ poboček v jedenácti krajích.

Víte že….?

  • Pobyt v sauně je zdravý i v letních parnech? Zlepšuje totiž termoregulaci těla, které pak snáze vedra zvládá.
  • „Saunování“ snižuje únavu a pomáhá lépe zvládat stres. Dokonce i v létě působí proti pocitům únavy a malátnosti.
  • Sauna přispívá k regeneraci unavených svalů a kloubů, takže je také ideálním doplňkem ke cvičení.
  • Velmi dobrý vliv má „saunování“ na hydrataci a regeneraci kůže, přináší úlevu pro dýchací ústrojí a účinně napomáhá k odolávání nemocem.
Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí finská sauna od společnosti Saunasystem.

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy