Neexistuje univerzální stan, každý typ se hodí pro jinou příležitost. Proto je třeba při výběru zohlednit, pro jaký účel a aktivitu ho vybíráte. Jestli se chystáte do kempu, na vysokohorskou turistiku, nebo jen potřebujete přístřešek na fesťák.

„Nenechte se ošálit extrémně nízkou cenou stanů v supermarketu, pokud ovšem nesháníte jen něco pro děti na hraní na zahradu… Pro každý jiný účel potřebujete kvalitu, která zaručí, že váš stan v pohodě přečká i silnější vítr nebo déšť,“ upozorňuje Vít Hruška.

Také všech 320 stanů, které jsou letos na Výstavě stanů a vybavení do přírody postaveny, prošlo důkladným „sítem“ odborníků. Díky tomu tu žádný nekvalitní nenajdete a v klidu si můžete na vlastní kůži vyzkoušet a vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Pokud tedy vybíráte stan, zamiřte právě sem – nikde jinde jich tolik pohromadě nenajdete, nevyzkoušíte a nedostanete tolik cenných rad!

Nocování nanečisto

Do vystaveného stanu si můžete vlézt a zjistit, jestli se do něj vejdete. Zároveň si tak vyzkoušíte, zda je dostatečně vysoký a jestli má rozumně vyřešené vstupy a předsíně. A ještě jednu „drobnost“ zmiňuje Vít Hruška. „Po návštěvě několikátého stanu si jistě sami všimnete, že v některých je světlo, a v jiných tma. Barva a gramáž látky totiž dělají strašně moc.“

Samozřejmě si také můžete zkusit stany sami postavit a složit. S obojím vám na Výstavě stanů ochotně pomůžou vyškolení odborníci, kteří tu mají stavění a boření stovek stanů doslova „v popisu práce“.

Jaký stan vybrat, míříte-li:

S rodinou do kempu

Nejspíš jedete autem, tak nemusíte řešit hmotnost a objem stanu. Váš stan bude stát delší dobu na jednom místě a měl by umožňovat komfortní „bydlení“. Při výběru velikosti se řiďte počtem osob, ohlídejte si dobré odvětrávání i funkční zdvižené okraje podlážky, které jsou zárukou sucha i při nepříznivém počasí. Výhodou je více vchodů, oddělené ložnice i krytá předsíňka.

Na vodu nebo na fesťák

Vyberte si menší lehčí stan, ale nepodceňte účinné odvětrávání a moskytiéru. Ti, kdo si rádi odpočinou o dovolené i během dne, ocení stany s technologií, která odstíní až 99 % denního světla. Výhodou jsou i barevně odlišené pruty pro snazší stavbu stanu třeba za šera.

Za turistikou

U turistického stanu si ohlídejte optimálně rozloženou konstrukci pro vysokou stabilitu i v extrémních podmínkách, větruvzdornost a nepromokavost. Důležitý je i dobrý větrací systém. Stan by měl mít zároveň i nízkou hmotnost. K zajímavým detailům, které oceníte zvláště v noci, pak patří reflexní šňůry.

Na cyklovýlet

Povezete-li stan na kole, budou pro důležitějšími parametry jeho velikost ve sbaleném i rozbaleném stavu a hmotnost. Kvůli častému stavění volte odolnější materiály, např. s ripstop úpravou tropika nebo konstrukci tvořenou duralovými pruty. Od věci není ani kompresní obal, třeba i s vnější nepromokavou úpravou. Před deštěm by vás měl ochránit dostatečný vodní sloupec (3 000 mm a více) a kvalitně podlepené švy.

Třeba na cestu kolem světa

Potřebujete stan, který snadno postaví i jeden člověk, a navíc velmi rychle, ale zároveň chcete, aby byl prostorný a pohodlně se v něm vyspalo třeba 5 osob? Vyberte si rodinný stan s nafukovací konstrukcí, který je velmi stabilní, lehký a skladný.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy