Dovolená je v nedohlednu. Otevřete sociální, a co vidíte? Jeden příspěvek z dovolené vašich přátel střídá druhý. „Provokace“, říkáte si? Navíc na vás padá únava po náročném období, kdy se všichni před dovolenou snažili dohnat resty a v klidu odjet. Okurková sezóna je najednou tady a vy hledáte rozptýlení po práci, které vám pomůže zrefreshovat hlavu, než přijde i ten váš vysněný odpočinek na dovolené? Inspirujte se dvaceti tipy, které vám pomůžou.

1. Inspirujte se ostatními a cestujte alespoň prstem po mapě

Zaujala vás destinace, kam se někdo z přátel vydal na dovolenou? Nemusí jít o místo v zahraničí. Zagooglete si a najděte si o tom místě více informací. Vždycky se dovíte zajímavou novinku a třeba vás místo dostane tak, že se na něj příště vydáte vy sami. Minimálně si po návratu přátel budete mít o čem povídat a nevyslechnete si jen sáhodlouhý monolog.

2. Pozdravte Slunce

Začněte den jinak. Vstaňte o 5 minut dřív, než jste zvyklí a protáhněte se u jógového pozdravu Slunci. Poprvé budete z pohybů možná zmatení, podruhé si budete sestavu pamatovat lépe, potřetí zapojíte správně i plíce a najednou si den ode dne začnete tento ranní rituál užívat s radostí a zjistíte, že vám protažení energetických drah a jógový dech prozáří nejen ráno, ale může vás namotivovat k návštěvě jógové lekcí. Krok ke změně v mysli, kondice i života může začít nenápadně.

3. Zasaďte si rostlinky

Je jedno, jestli půjde o bylinkovou zahrádku v truhlíku nebo strom. Že jste v minulosti pohřbili už dost rostlin na to, abyste zpečetili osud další? Pečovat o rostlinku si žádá trpělivost. Nemusí se to povést napoprvé, ale třeba právě teď, kdy je více času si o pěstování něco více načíst, zjistíte, že nebudete tak špatní pěstitelé, jak jste si o sobě doposud mysleli. Uvidíte, že jakmile se začnete těšit z první úrody, dostanete motivaci k rozšíření svých záhonků a truhlíků.

4. Zkuste keramiku

Když už se pustíte do sázení rostlinek, zkuste jim opatřit obal na květináč vlastní výroby. Anebo zkusíte vlastní sadu talířů? Můžete navštívit keramický kurz, kde keramiku vypálí a natřou glazurou, ale takových se v období prázdnin moc nepořádá. Zato keramiku schnoucí na vzduchu seženete ve spoustě obchodů i včetně speciálních barev. Dobrodružství špinavých rukou může začít!

5. Procvičte si ruce sladce spěte

Nejen keramika, i další ruční práce jsou skvělá zábava i rozcvička pro vaše ruce. Jestli už jste někdy přemýšleli, že svůj byt vybavíte lapačem snů, zkuste si ho sami vyrobit. Nejde o složitou aktivitu. Na internetu najdete i různé návody, které vám pomůžou docílit nejen stylového bytového doplňku, ale i funkčního pomocníka, který vám nad postelí bude střežit spaní. K výrobě tohoto indiánského amuletu vám stačí jen obruč, kožený pásek nebo bavlna na obmotání obruče, provázek nebo bavlnka na upletení sítě, korálek doprostřed a peří.

6. Uvařte nové jídlo

Vaříte pořád dokola ta samá jídla a lákala by vás nějaká exotika? Jestliže existuje kuchyně, kterou jste doposud neobjevili, protože nebyl čas zrealizovat doma neznámé receptury a sehnat na ně suroviny? Teď ten čas je, tak se do toho pusťte. Jednak si takovým jídlem přiblížíte dovolenkové destinace, alespoň co se chuťových požitků týče, a za další objevíte něco zcela nového. Přečtěte si o tamější gastronomii více a rozvíjejte své kuchařské schopnosti dál a dál.

7. Najděte si novou inspiraci

Pokud nevíte, do které kuchyně se pustit, nebo která by vás pro začátek oslovila nejvíce, zavítejte na místo, kde najdete několik světových kuchyní najednou. Perfektním místem na takové ochutnávání jsou food festivaly anebo Manifesto Market. Tam najdete spoustu specialit přímo z rukou rodilých kuchařů. V několika stanech ochutnáte nejen odlišná jídla, ale v barech, jako je například Lionello’s Coctails ochutnáte i světové drinky. Na Manifesto Marketu nejen, že ochutnáte zahraniční jídla tak, jak mají opravdu chutnat, ale zároveň na vás dýchne dovolenková atmosféra. Jakmile za plot Manifesto Marketu vkročíte, ocitnete se úplně jinde, než v centru Prahy očekáváte.

8. Procvičte si paměť

Unavené tělo i mysl si možná přejí v létě odpočívat, ale neměli byste jim povolit natolik, abyste po prázdninách zjistili, že jste se zrelaxovali až moc. Možná jste zvyklí pravidelně cvičit, plavat, nebo běhat, abyste si drželi fyzickou kondici. Ale i vaše hlava potřebuje pravidelnou rozcvičku. Paměťové testy nejsou vhodné jen pro starší lidi. Skvěle procvičí paměť každého z nás a nedovolí nám vytrácet z hlavy všechno potřebné.

9. Zatoulejte se

V létě trávíme přirozeně více času na čerstvém vzduchu. Ten nejčerstvější najdeme v lese, kde je i příjemnější chládek. Pobyt v lese prokazatelně prospívá organismu i psychice. Vydejte se na místa, kam běžně během roku nechodíte. Potoulejte se lesem, prodýchejte se. Sedněte si na klidné místo a vnímejte energii kolem sebe, vůni dřeva a ticho. Zavřete oči a užijte si chvíli sami pro sebe. Třeba se začnete s chutí do této oázy klidu vracet i během roku a budete spokojení, když na určitou dobu vůbec nikoho nepotkáte.

10. Začněte s novým sportem

V létě se nabízí spousta možností pro nové sporty. Kdo nezačal běhat, má nejlepší možnost to zkusit. Co třeba nějaké vodní sporty? A nezapomeňte, že fitness centra jsou díky dovoleným prázdnější.

11. Přečtěte si motivační knížku

Nabijte se pozitivní energií. Udělejte si každý den chvíli na čtení motivační knížky, a to nejlépe někde venku, u vody, zkrátka tam, kde vám to bude příjemné a kde se budete moct uvolnit.

12. Meditujte

Léto je na nalezení duševní rovnováhy, motivace a energie ideálním obdobím, protože můžete trávit více času venku a dny jsou delší, takže máte během dne více času, který pro sebe můžete zužitkovat. Pokud si zajdete třeba na zmiňovanou procházku do lesa, sedněte si na klidné místo, zavřete oči, ruce složte do klína do anebo položte hřbety rukou na kolena a zkuste na nic nemyslet. Můžete si najít i místo na zahradě nebo doma, pokud víte, že budete mít několik minut v klidu pro sebe. Zahoďte negativní emoce, nechte svoje myšlenky proplouvat myslí, ale nehodnoťte je. Vždycky je nechte odejít tak rychle, jako přišly. Nechte co nejraději myšlenky pomalu odejít, nemyslete na nic a nalaďte se na pozitivní energii. Pár takových „cvičení“ a meditace půjde snáze. ¨

13. Dejte si dohromady staré fotky

Vytvořte si fotoalbum. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste se dostali ke kvantu fotek uložených v počítači? Tištěné fotky uspořádané ve fotoalbu mají přece jen vyšší pravděpodobnost, že si uděláme chvíli na jejich prohlížení. Stačí otevřít fotoalbum a lusknutím prstu se přeneseme ke krásným vzpomínkám. Některé fotky možná budou stát i za zarámování nebo jako fotokoláž do složených rámečků. A přemýšleli jste o fotoknize? Ta se může stát i skvělým dárkem k Vánocům – teď je ten pravý čas, kdy ji začít připravovat.

14. Staňte se barmanem

Zvedněte si náladu míchanými drinky, které jsou letos trendy. Oprašte například legendární Fernet Stock Bavorák, který se skvěle pojí s Vineou a střikem vody ve formě spritzu anebo se svezte na růžové vlně oblíbené kombinace ginu s tonikem s Gordon’s Premium Pink. Stačí jen trochu ledu, jahod a dámská jízda může začít. Fernet Stock Spritz se zase skvěle hodí na grilovačky, protože některé byliny v hořkobylinném likéru pomáhají trávení. Stačí otevřít internet nebo stránky časopisů a nová inspirace na letní osvěžení se na vás jen pohrne.

15. Vyrazte na piknik

Ať už o samotě nebo s přáteli, piknik je vždy příjemně strávený čas. Jak jeho příprava, tak samotný průběh. Tipy na drink už máte, jídla mohou být ze zahraniční kuchyně, kterou jste nově objevili a hned máte několik zážitků při jednom. 16. Navštivte staré známé – Neříkejte si „až někdy“, ozvěte se svým přátelům hned. Nikdy není lepší doba na setkání, může být jen horší, výmluvy se najdou vždycky. Proto vezměte do ruky telefon a sjednejte si schůzku. Hned! Co třeba zmiňovaný piknik?

17. Zabavte se s přáteli společnou hrou

Petangue zná každý, ale ne každý ho hraje, protože nemá v blízkosti k dispozici písčité sportovní hřiště. Na kroket ale potřebujete jen trávník a nerovnosti v terénu nejsou vůbec na škodu. Rozmístěte branky v parku nebo u vody a protloukejte se společnou zábavou.

18. Velký úklid

Přichystejte si skvělou hudbu a dejte si čas na velký úklid domova. V čistém, uklizeném a uspořádaném prostředí se lépe dýchá a vaší mysli to jedině prospěje. Je dokázáno, že uklizený domov pomáhá k lepšímu pořádku ve své hlavě. Hned se tam najde prostor pro nové kreativní nápady.

19. One day OFF

Neznamená, že když neplánujete dovolenou, anebo nemáte s kým vyrazit na výlet, nemůžete si alespoň jeden den dovolenkově prožít i sami se sebou. Využijte toho, že naše země je jedna z nejbezpečnějších na světě a má dobrou dopravní infrastrukturu. Máte radši památky nebo přírodu? A že nemáte auto? Nebojte se jet hromadnou dopravou, tou se dnes dostanete na všelijaká místa nejen po Česku a vyhledávače vám s trasami skvěle poradí. Navíc předejdete zdržování v kolonách. Anebo sedněte na kolo! Užijte si dobré jídlo, pití, setkání s novými lidmi – zkrátka nebojte se vyjít z předsudků, že sami si výlet neužijete a vydejte se vstříc novým zážitkům.

20. Vytvořte si plán

Někdy může být samotná cesta cíl, ale v každém případě je dobré stanovit si jasný směr. Bezduché bloumání a minimální kreativita využití volného času člověka ubíjí a unavuje mysl. Zkuste si napsat pár cílů, kterých byste chtěli dosáhnout v následujícím půlroce. Zdají se vám některé vaše cíle příliš vysoké? Rozkouskujte si je na menší kroky a plňte jeden po druhém. Nejlépe si tyto menší i velké cíle vyvěste na místo, kde je budete mít často na očích. Někdy je k jejich dosažení dobré si připomínat, proč jste cestu k nim započali. Zkuste si proto k cílům sepsat i motivační dopis, kde nadšení pro jejich dosažení popíšete a řeknete si, co vám to přinese a proč toho chcete dosáhnout. Tipů na využití volného času, který přinese do vaší hlavy čerstvý vítr, se najde spousta. Důležitým parametrem je, abyste se přitom cítili příjemně a zrelaxovali se. Užijte si krásné léto!

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy