Každodenní stres a nesprávná životospráva je impulsem pro vznik civilizačních chorob. Uvědomujete si to a snažíte se tyto negativní trendy ve svém životě zvrátit? To jste na dobré cestě změnit svůj život.

Jistě jste už slyšeli o superpotravinách, které mají vysokou výživovou hodnotu a opravují škody napáchané nesprávnou životosprávou a stresem. Patří mezi ně i houba reishi a rostlina ašvaganda (indický ženšen).

Houba dlouhověkosti nastartuje váš mozek

Historie reishi (česky se nazývá lesklokorka lesklá) je nesmírně dlouhá. Některé prameny hovoří o tom, že se pěstovala už před cca 5000 lety. Oficiální latinský název je Ganoderma lucidum a existuje celkem šest druhů této houby. Chorošovitá houba roste především na listnáčích, a to hlavně javorech a dubech. Najdeme ji v Asii i Severní Americe. Vzhledem ke znečištění hmyzem, plísněmi atd. se zralosti ve volné přírodě dožije jenom část plodnic. Kvůli této kontaminaci ve volné přírodě je také uměle pěstovaná reishi výživově hodnotnější. V současnosti je nejvhodnějším způsobem pěstování na dlouhých dubových kmenech, což nejlépe simuluje přirozené prostředí houby.

A jaké jsou účinky reishi?

  • posiluje imunitu
  • podporuje kardiovaskulární systém
  • posiluje aktivitu mozku a neuronů – ne nadarmo se jí přezdívá houba dlouhověkosti
  • harmonizuje metabolismus

Celkově obsahuje asi 250 látek, které vědci neustále zkoumají. Velmi důležité jsou hlavně polysacharidy a triterpeny. Pomáhá organismu velmi všestranně, studie ukazují protinádorové a protizánětlivé působení.

Koňskou sílu si můžete vypěstovat i na okenním parapetu

Ašvaganda (v překladu koňská síla), neboli také vitánie snodárná je jedním ze základních kamenů ajurvédy, tedy indického léčebného systému, který je známý již 5000 let. Malý dřevnatý keřík pochází z rodiny Solanaceae. Je vysoký cca 70 cm a roste hlavně v Indii a dále na několika místech Středomoří a Afriky. Fytoaktivní látky v kořenech divokých i kultivovaných druhů jsou stejné. Nejvíce se v terapii užívají právě kořeny, i když léčivé látky samozřejmě obsahují i listy a plody. Ašvagandu je dokonce možné pěstovat i jako pokojovou rostlinu v našich podmínkách.

 Jak pomáhá ašvaganda?

  • působí jako afrodisiakum, posiluje libido, pomáhá při početí potomka.
  • podporuje spánek – odtud i její český název vitánie snodárná
  • dodává vitalitu
  • pomáhá při artritidě
  • harmonizuje krevní tlak
  • zlepšuje paměť

Velmi důležitou účinnou látkou jsou v indickém ženšenu withanolidy. Ašvaganda podporuje rekonvalescencí po nemocech, má omlazující účinky, působí i proti nádorům a zánětům.

Nejúčinněji na organismus působí extrakt

Chcete-li si zachovat životní vitalitu, je lepší užívat extrakty z hub a rostlin, než je konzumovat celé nebo do prášku pomleté rostliny a plodnice. Proč? Nezkušený člověk si bude myslet, že je to totéž, ale to je velký omyl. Celá rostlina ašvagandy je pro člověka velmi obtížně stravitelná nebo v podstatě nestravitelná. Totéž platí i o houbě reishi. Navíc byste museli sníst obrovské množství rostliny či houby, abyste do sebe dostali požadované množství léčivé látky. A sotva budete mít chuť vykrmovat se něčím, z čeho vaše chuťové buňky moc nejásají.  Extrakty v kapslích ale snadno spolknete a hřát vás až v žaludku bude vědomí, že obsahují účinné látky ve 100% koncentraci. Například u reishi se uvádí, že účinnost extraktu z houby je asi 100krát vyšší než u rozdrceného prášku. Je ale třeba, aby extrakt obsahoval alespoň 40 % polysacharidů. To je koncentrace s optimální účinností.

 

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: info@npmedia.cz

Privacy Policy