Kuchyně byla odjakživa nejdůležitější místností v domě a to i v dobách, kdy se v ní vařilo pouze na otevřeném ohništi. Vůně připravovaného jídla vždy navozovala pocit bezpečí, pohodovou atmosféru a stmelovala rodinu. Vzhled dnešní kuchyně je každému znám, jak ale vypadala kuchyně našich předků? To se dozvíte v následujícím článku.

Počátky vaření

V počátcích lidstva nelze hovořit o kuchyni jako takové, jednalo se spíše o místnost, ve které se stále udržoval hořící oheň. Ten byl přenášen do dalších místností příbytku. Místnost s ohněm sloužila především pro setkávání a k přípravě jednoduchých pokrmů. Ohniště byla situována zejména do venkovních zastřešených prostor, případně okrajových částí jeskyní, z kterých bylo možné snadné odvětrání kouře. Komíny zatím neexistovaly a hustý kouř z ohniště byl proto velkým problémem.

Antika

Ve starověkém Řecku je možné najít kuchyni vždy v centrálním prostoru domu, kolem kterého byly budovány další místnosti domu. Vzniklé nádvoří sloužilo jako kuchyně i jídelna a teplo vzniklé vařením bylo často užíváno jako zdroj tepla v rozlehlých koupelnách a dalších místnostech.

Zdaleka nebylo zvykem, že by vlastní kuchyni měl každý, proto vznikaly velké veřejné kuchyně, v kterých velké měděné nádobí obsluhovali otroci. Veřejné kuchyně se nacházely mimo centra měst, z důvodu znečištění kouřem.

Středověk

V raném středověku byly otevřené ohně zpravidla situovány do středu místnosti, pod její nejvyšší bod. Z důvodu stálé absence komínů byl vzniklý kouř odváděn pouze dírou ve střeše. Kromě vaření sloužil centrální oheň především jako zdroj světla a tepla pro celou rodinu.

Rychlým architektonickým pokrokem zůstaly kuchyně dlouho nedotčené a ještě ve 12. století se stále používala ohniště s otevřeným ohněm ve všech evropských obydlích. Středověké kuchyně proto byly zakouřené, temné a plné sazí, z čehož pochází název černá kuchyně.

S příchodem komínů se ohniště postupně posouvalo ze středu místnosti ke stěnám, u kterých se budovaly první krby. K vaření se také rozmohlo užívání nádobí z mědi, které nahradilo původní keramické nádoby.

Zajímavost: Leonardo da Vinci ve třináctém století vynalezl automatický systém pro otáčení opékacího roštu, který se otáčel pomocí vrtule umístěné v komíně.

V pozdním středověku už kuchyně prakticky přestala sloužit k vytápění a stávala se především místem pro přípravu pokrmů. Kuchyně se zvláště v šlechtických a bohatých rodinách stala honosnou místností spojenou s jídelnou, z které se v mnoha případech rozváželo jídlo výtahem do ostatních místností domu. V chudších domácnostech však byla kuchyně stále místností, v které se nejen vařilo, ale i bydlelo.

Tip: Podívejte se na moderní rustikální kuchyně od výrobce Gorenje.

 Průmyslová revoluce

Průmyslová revoluce zasáhla významně do podoby kuchyní ve všech domácnostech. Staletí užívané krby a rožně rychle nahradily železné sporáky a trouby. Vaření se tak stalo pohodlnějším a bezpečnějším, příprava jídla se významně zrychlila a bylo možné připravovat i složitější recepty.

Zajímavost: První sporák byl navržen v roce 1740 Benjaminem Franklinem a původně sloužil pouze na ohřívání hotového jídla, nikoli na jeho vaření.

Na první sporák vhodný k vaření si rodiny musely počkat do roku 1834, kdy byl v USA patentován první model pro domácí použití. Díky jeho malé velikosti se vešel i do malých kuchyní a rozšířil se takovou rychlostí, že v následujících 30 letech bylo prodáno přes 90 000 kusů.

S plynofikací a posléze i elektrifikací měst se rychle rozšířily nové plynové a elektrické sporáky a dalšího kuchyňského vybavení a kuchyně se postupně proměnila do té podoby, jakou známe dnes.

Nakonec vám přinášíme nynější fotogalerii kuchyní, jak vypadají v současnosti.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy