Přesto, že máte rádi čistotu a harmonii, nechcete úklidu věnovat hodiny ze svého drahocenného času. Bylo by zkrátka fajn, aby se naše domácnosti uklízely snadněji, rychleji a přitom s perfektním výsledkem.

Nepořádek jako spouštěč hněvu

Nesporným faktem je, že lidé, kteří žijí a pracují v uklizených a čistých prostorách, se dožívají vyššího věku než ti, pro něž je zcela běžné špinavé prostředí. A další pravdou je, že pořádek fyzický velmi úzce souvisí i s tím duševním. „V dnešní době potřebujeme mnohem více harmonie na zklidnění myšlenek a nepořádek nám toto nenabízí,” vysvětluje psycholog Boris Štepanovič a dodává: „Spíše v mysli, která řeší pracovní konflikt nebo partnerskou krizi, vyvolává nelibost. Naše kapacita, zejména ke konci dne, může být vyčerpána, a pak nepořádek funguje jako spouštěč výbuchu z přetížení a únavy.”

Co o nás nepořádek vypoví?

Neuklizené místnosti navíc podle psychologa mohou symbolizovat neschopnost domluvit se, najít kompromis, být tolerantní nebo tvořivě řešit zabezpečení pořádku. Pokud tedy nepatříte k té skupině lidí, kterou naprostá anarchie vysloveně inspiruje, vyhraďte si pravidelný čas na tak rozsáhlý úklid, který bude vyhovovat vám (babičky a maminky tentokrát neberte v potaz) a věřte, že duševní harmonie bude následovat hned po té fyzické.

Pro někoho je uklízení ztráta času, pro někoho forma uvolnění. „Úklid představuje aktivitu, při které víme, kde mají věci své místo. Touto mechanickou stereotypní činností se naše mysl uklidňuje,” objasňuje Štepanovič s tím, že jeho důležitou součástí je i nenáročný pohyb.

Dobu úklidu můžete výrazně zkrátit

Jisté totiž je, že dobám, kdy byl úklid namáhavou celodenní dřinou, dávno odzvonilo a kbelíky s hadry nahradily chytří pomocníci, kteří většinu namáhavé práce odvedou za nás. A v poslední době je opravdu z čeho vybírat.

Může to být třeba elektrický čistič oken, který zaručí, že okna umyjete rychle a bez schůdků a bez jediné šmouhy. Spoustu zbytečné námahy se zamotaným kabelem ušetří akumulátorový tyčový vysavač. Vybírejte s pokročilou filtrací s cyklonovou technologií a špičkovými hepa filtry, kterým neunikne ani smítko prachu a navíc se postará o to, aby ve vaší domácnosti nepřežívali roztoči. Hodí se i parní mop, jež v případě hladkých podlah dotáhne práci vysavače k absolutní dokonalosti.

Při úklidu vyzkoušejte metodu KonMari

Jedná se o materiální minimalismus dotažený k dokonalosti, respektive o metodu uklízení, při které si má člověk nechávat jen ty věci, které jsou přímo blízké jeho srdci – vše ostatní musí z jeho životního prostoru pryč. Tento nevšední postup popsala ve své knize Zázračný úklid drobná Japonka Marie Kondo – odtud jeho název – a obhajuje ho tím, že: „Zůstane nám sice mnohem méně věcí, mnohem víc si jich ale budeme vážit.”

Začnete-li pečovat o svou domácnost podle Marie, počítejte s tím, že ze svého bytu budete odnášet pytle nepotřebných věcí. O to lépe se vám pak ale v uvolněném prostoru bude žít, budete mít pocit, že váš byt se najednou zvětšil a zjistíte, že se v něm mnohem lépe udržuje pořádek.

Prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, je pro spokojenou a uvolněnou mysl nesmírně důležité. Mějte proto na paměti, že nezáleží na tom, jestli si můžete nebo nemůžete dovolit investovat do bydlení vysoké finanční částky, tak jako tak totiž může být váš prostor vkusný, harmonický a především čistý.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Toužíte po domácím saunování? Infrasauna pro jednoho od SaunaSystem je ideálním řešením!

 

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy