S každou zimou vyvstává i otázka, jak ušetřit za energie. Nejen že tak ušetříte finance, ale pomůžete tak i životnímu prostředí, které to potřebuje čím dál tím víc. Která opatření zamezí zbytečným únikům energií a nestojí téměř nic?

Domácí spotřebiče, nebo žrouti energie?

Lednice po babičce, pračka už má na kahánku? Jestliže máte v domácnosti zastaralé spotřebiče, příliš neváhejte a vyměňte je za nové. Pravděpodobně vám kvůli nim totiž zbytečně stoupá spotřeba. Nové spotřebiče disponují pokročilejšími technologiemi a výkonnějšími systémy, které s energiemi pracují daleko šetrněji. Při výběru nových přístrojů se řiďte především energetickými štítky, které míru spotřeby značí. Nejúspornější spotřebiče mají značení A+++ a ušetří vám i více než 1000 korun ročně. U jednotlivých spotřebičů se také řiďte pokyny výrobce,jedině správnou údržbou zjistíte, že budou produkty dlouhodobě fungovat tak, jak mají.

Nezapomeňte: Pokud se zbavujete starých elektrospotřebičů, odvezte je na adekvátní místo, tedy dosběrného dvora. Můžete se také podívat na informace prodejen elektra ve vašem okolí, které někdy nabízejí odběr nebo dokonce odvoz zdarma.

Odjíždíte? Vypněte spotřebiče úplně

Bude u vás delší dobu prázdno? I když elektrické přístroje vypnete, ale necháte je v zásuvce, budou vám odebírat energie. A pokud odjíždíte častěji, nemusí se jednat o úplně zanedbatelné úniky. Před odjezdem proto veškeré spotřebiče vypojte nejlépe centrálním vypínačem, budete tak mít i jistotu, že se během vaší nepřítomnosti nestane žádná nehoda. Nezapomeňte ale spotřebiče na vypnutí připravit, to znamená například odmrazit lednici.

Klasické žárovky

Zhasnout v místnosti, ze které odcházíte, by mělo být samozřejmostí. Pokud ale vyměníte klasické žárovky za žárovky LED, spotřeba energie na osvětlení bude minimální. LED žárovky totiž spotřebují zhruba 7x méně energie a vydrží o mnoho déle než ty klasické.

Vhodně zvolená stínící technika

Základním termoizolačním prvkem jsou samozřejmě kvalitní okna. Ta by měla být ale doplněná vhodnými žaluziemi nebo roletami. Obzvlášť venkovní žaluzie jsou vhodným termoizolačním doplňkem. Mají silnější lamely, které vytvářejí celistvou stínící plochu a díky tomu efektivněji odrážejí sluneční záření. Kvalitní venkovní žaluzie mají v lamelách vlisovanou gumu, která v interiéru udržuje optimální klima a šetří tak náklady za klimatizaci nebo naopak za vytápění.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy