„Před svatbou měj oči otevřené, po svatbě je napůl přivři,“ řekl kdysi slavný americký myslitel a politik Benjamin Franklin. Nejspíš tím měl na mysli dávat pozor na partnerovy vlastnosti. První část citátu ale platí i o svatbě samotné. Například po finanční stránce znamená řadu změn, nad kterými je potřeba přemýšlet dávno předtím, než do toho praštíte. Co byste si měli před svatbou z hlediska peněz ohlídat?

1. Jak to bude se společným majetkem?

Asi nejdůležitější změnou, která vás po svatbě čeká, je společné jmění manželů. Všechen majetek, který od té chvíle získáte, pak bude patřit oběma manželům rovnocenně. Toto pravidlo se vztahuje i na dluhy. Když jeden z manželů dluží peníze, po právní stránce patří oběma, a tudíž jsou za ně oba odpovědní. Pokud tedy váš partner nebude své závazky splácet, nevyhnete se případné exekuci ani vy.

2. Co se stane s úsporami?

Našetřili jste za svobodna pěknou sumičku na horší časy a nevíte, co se s nimi stane, až se vezmete? Všechny finanční prostředky naspořené před svatbou zůstávají vám – ty, které jste schovali do matrace, i ty, které jste uložili na spořicí účty. „Všechny peníze uložené před svatbou na stavebko patří i po ní jenom vám. Pokud stavební spoření pokračuje i po svatbě, bude rozdíl v tom, že finanční prostředky, které na stavebko pošlete, už budou pocházet ze společného jmění obou manželů,“ vysvětluje tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

3. Kdo bude u vás doma „držet kasu“?

Pokud jde o rozpočet, který budete s vaší polovičkou mít, zbystřete. Je dokázáno, že partnerské neshody kvůli penězům se řadí mezi jedny z nejčastějších příčin rozvodů. Předem si proto ujasněte, kdo bude u vás doma hlavním pokladníkem. Co nejdříve si rozmyslete, zda budete mít oba svůj bankovní účet, nebo jestli budete peníze vkládat na jeden. První možnost dává oběma partnerům větší volnost, druhá zase umožňuje nad vašimi finančními prostředky lepší kontrolu.

4. Rozvod

Samozřejmě věříme, že se rozluce vyhnete obloukem. Faktem ale zůstává, že v Česku končí rozvodem skoro každé druhé manželství. Proto se vám vyplatí pojistit se pro takový případ předmanželskou smlouvou. Podle ní se určuje, jak si majetek v tomto případě rozdělíte. Že si plně důvěřujete a nic podobného nepotřebujete? Nebojte se toho, v poslední době se předmanželská smlouva stává běžnou předsvatební formalitou, a ne projevem vzájemné nedůvěry.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy