Od počátku zavedení opatření proti šíření nákazy novým koronavirem množí dotazy týkající se vrácení peněz za zrušené kulturní a sportovní akce, kroužky a studijní či vzdělávací kurzy. Kdy máte právo na vrácení vstupného či kurzovného? Musíte akceptovat uskutečnění akce v náhradním termínu? A v jakých případech by pořadatel za neuskutečněnou akci nemusel vracet peníze?
V důsledku současné mimořádné situace spojené s pandemií virové choroby Covid-19 došlo ze strany státu ke zrušení všech veřejných akcí, zákazu poskytování řady služeb, omezení pohybu osob a v neposlední řadě ke zrušení velkého množství nejrůznějších kulturních, sportovních a jiných událostí. S tím jsou spojeny i otázky, kdy může spotřebitel požadovat vrácení vstupného či kurzovného. „Obecně podle zákona platí, že spotřebitel má vždy právo žádat o vrácení peněz, když se akce či kurz neuskuteční, protože jinak by se jednalo o bezdůvodné obohacení na straně pořadatele. Spotřebitel by dokonce mohl chtít i zaplacení úroků z prodlení, jestliže podnikatel s vrácením peněz otálí.“
Spotřebitel nemůže po pořadateli požadovat náhradu škody
Vedle práva na vrácení peněz za neuskutečněnou akci už ovšem další práva spotřebiteli nevznikají. K neplnění ze strany pořadatele akce nedošlo z jeho vůle ani kvůli porušení jeho povinností, nýbrž v důsledku opatření souvisejících se současnou pandemií, kterou lze zahrnout pod takzvanou vyšší moc. To jsou mimořádné a nepředvídatelné překážky, které vznikly nezávisle na vůli pořadatele akce. Spotřebitel tak například nemůže po pořadateli požadovat náhradu škody, která mu se zrušenou akcí vznikla.
Pořadatel může spotřebiteli navrhnout i náhradní plnění
Pořadatel akce může spotřebiteli navrhnout vedle finančního narovnání i náhradní plnění. Například za neuskutečněné kurzy cizího jazyka v měsících březnu a dubnu nabídne uskutečnění kurzů v jiných měsících v druhé polovině roku nebo neuskutečněný seminář může být změněn na videokurz či online seminář v jiném blízkém termínu. V tomto případě je na spotřebiteli, zda nabídku přijme, nebo bude požadovat vrácení peněz za neposkytnuté služby. O dohodě o náhradním plnění je vždy lepší si nechat vystavit písemné potvrzení nebo si pořídit jiný důkaz, kterým lze v budoucnosti nárok prokázat.
Dohoda je nejlepší řešení
Spotřebitelská organizace dTest v této době apeluje na slušnost a férovost spotřebitelů i podnikatelů. „Obě strany mohou být totiž postiženy současnou mimořádnou situací – jak spotřebitel, tak i podnikatel mohou pociťovat nedostatek peněz, který může být krajně obtížný či v některých případech i likvidační. Každá dohoda, která vyřeší oběma stranám jejich aktuální problematickou situaci, je výhodnější než nekomunikace nebo tvrdé hájení svých práv,“ uzavírá Eduarda Hekšová.