Šipky patří mezi oblíbené hospodské zábavy, hrají se ale i na vrcholové úrovni. Chcete i vy společně s rodinou a kamarády trénovat hod šipek na terč? Ze všeho nejdříve se seznamte s tím, jak takový terč vypadá a jaká jsou základní pravidla hry.

Jak správně umístit terč

Na hraní šipek se používá více druhů terčů, ovšem pravidla většiny soutěží uznávají terč o průměru 18 palců (palec = 2,54 cm). Ten je třeba umístit do vzdálenosti 2,37 metru od odhodové čáry tak, aby se jeho střed nacházel ve výšce 173 cm.

Výseče, mezikruží a střed aneb Z čeho se skládá terč

Hrací pole terče tvoří 20 výsečí, kterým náleží určitý počet bodů vyznačený po stranách terče. Výseče jsou dále rozděleny vnějším a vnitřním mezikružím, jejichž zásahem lze získat dvojnásobek či trojnásobek dané bodové hodnoty. Místo, které chce trefit většina hráčů, je poté dvojitý střed. Ten vnější (outer bull) hráče obohatí o 25 bodů, zatímco vnitřní střed neboli inner bull mu jich přinese rovnou 50.

TIP: Moderní elektronické terče na házení šipek naleznete na Heurece. Produkty si můžete seřadit dle oblíbenosti nebo ceny a konečný výběr vám usnadní recenze ověřených uživatelů.

S jakými šipkami hrát?

Při rekreačním hraní si zpravidla vystačíte se šipkami, které obdržíte v sadě společně s terčem. Jestliže ale chcete svou hru posunout na vyšší úroveň, bude vás zajímat, jaký hrot, tvar a délku šipky mají, z jakého jsou vyrobeny materiálu nebo jak jsou těžké.

Základní pravidla pro hraní šipek

Šipky můžete hrát na několik způsobů, mezi nejznámější varianty však patří hra 501 (a od ní odvozené varianty 301, 701 apod.), cricket a high score. Pro všechny tři zmíněné hry platí stejná základní pravidla:

  • Hráči se střídají v takzvaných kolech, v nichž odhazují své tři šipky.
  • Pokud se šipka od terče odrazí nebo netrefí bodové pole, hráč nemůže hod opakovat.
  • Kola se opakují, dokud jeden z hráčů nedosáhne určitého počtu bodů.
  • Jakmile k tomu dojde, končí takzvaný leg. Jeden zápas přitom může tvořit i více legů.

Jak správně házet šipky

Pokud házíte pravou rukou, na odhodové čáře byste měli stát pravou nohou. Nejedná se však o závazné pravidlo, ale spíše o doporučení pro začátečníky, kteří teprve hledají správné držení těla u hraní šipek. Při hodu zaujměte mírný předklon a loket ruky, v níž držíte šipku, se snažte směrovat kolmo k zemi.

Jednou z dalších variant zábavy je šach, nebojte se mu dát šanci a vyberte si tu správnou hru právě pro vás.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč je infrasauna od SaunaSystem tak oblíbená? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy