Teploty kolem nuly, plnící se lékárny i čekárny praktických lékařů jsou jasným signálem: chřipková epidemie. Mnoho lidí přitom nakažlivé onemocnění často zlehčuje a z neznalosti jej zaměňuje s běžným nachlazením, které mívá výrazně lehčí průběh.

Stejně jako každý rok, nastává období, kdy se Českou republikou začíná postupně šířit chřipková epidemie. Na začátku tohoto týdne evidoval SZÚ 1158 případů na 100 tis. obyvatel, přičemž chřipková epidemie se vyhlašuje při  dosažení hranice 1500 případů.

Nachlazení vs. chřipka

Nakažlivé virové onemocnění většinou zaútočí s velkou razancí a pacientův zdravotní stav se výrazně zhorší během několika málo hodin. Nepříjemný průběh má i nachlazení, se kterým se během chladných měsíců setká téměř každý. Zatímco chřipka obvykle trvá 1–2 týdny a projevuje se výrazně zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí hlavy, kloubů a svalů i celkovou slabostí, nachlazení mívá výrazně lehčí průběh po dobu několika dní až týdne.

Samoléčba nám může ublížit

Mnoho nemocných spoléhá v těchto případech na samoléčbu, která by však měla být podpořena odbornou radou zdravotníka. Lékárníci každoročně upozorňují na to, že neuvážená kombinace léčiv či jejich nadměrné užití může mít až katastrofální následky. „Pacienti, kteří při chřipce či nachlazení spoléhají na samoléčbu, by měli výběr vhodných léčivých přípravků konzultovat se svým lékárníkem, který je seznámí s dostupnými přípravky a pomůže jim vybrat ten nejvhodnější. A upozorní je také na správné dávkování či nevhodnou kombinaci s jinými léky, které pacient užívá. Nabídka přípravků v lékárnách je poměrně široká – pro snížení horečky je vhodné použít léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, oblíbené jsou zejména léčivé přípravky ve formě horkých nápojů. Je však důležité poslechnout rady lékárníka a dodržovat stanovené dávkování,“ upozorňuje pacienty PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK. 

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny na míru Saunasystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy