Zatočte s chřipkou i nachlazením a vybudujte si silnou imunitu

Se zimním období se pojí zimní radovánky, ale také nepříjemné nachlazení a chřipková epidemie. Lékárníci přináší tipy na efektivní ochranu a zdůrazňují, že tou nejlepší je prevence.

Základem ochrany před chřipkou i nachlazením je posílení imunity. V případě chřipky doporučují zdravotní odborníci také včasné očkování, které by se mělo provádět s dostatečným předstihem. Pokud si pacient není jistý, jak při boji se zimními neduhy postupovat a jak se před nimi preventivně chránit, nabízí se vyhledat odbornou radu v nejbližší lékárně.

Dbejte na zvýšenou hygienu

V zimním období zvyšte své hygienické návyky. „Protože se chřipka přenáší při kašli, kýchání a smrkání, je dobré omezit pobyt v prostorách s velkou koncentrací lidí, jako je MHD, či obchodní centra. Není vhodné sdílení nápojů a příborů nebo předávání mobilních telefonů. Samozřejmostí musí být časté a důkladné mytí rukou,“ radí viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D

Rýmu nepodceňujte

Mnoho lidí v zimě trpí rýmou, aniž by měli jiné příznaky nemoci. Do jisté míry se jí dá předcházet solnými roztoky s mořskou či minerální vodou, které je možné aplikovat formou spreje nebo kapek. „Roztoky jsou rozděleny podle koncentrace solné složky na isotonické a hypertonické. Isotonické obsahují nižší podíl solné složky a jsou určeny pro každodenní péči o nosní sliznici, protože ji čistí, zvlhčují a regenerují. Hypertonické přípravky s vyšším obsahem způsobují především snížení otoku sliznice a uvolnění nosu,“ vysvětluje tisková mluvčí ČLnK a lékárnice Mgr. Michaela Bažantová a dodává, že je důležité věnovat rýmě zvýšenou pozornost, protože může být průvodním jevem některého onemocnění.

Při léčbě rýmy je také důležité dbát na správné dávkování a nepřekračovat doporučenou délku léčby. „I léčivé přípravky dostupné bez lékařského předpisu totiž mohou způsobit závislost. Tu si můžete velmi lehce vypěstovat na nosní kapky s obsahem dekongesčních látek. Kapky vám nejprve pomohou k uvolnění nosu při rýmě, jejich dlouhodobějším používáním si však naopak nosní sliznice na jejich pravidelný přísun zvykne a mezi jednotlivými dávkami zduří – to pak jedinec pociťuje jako ucpaný nos a užije novou dávku. Dostává se tak do začarovaného kruhu závislosti na kapkách,“ upozorňuje na možná rizika Mgr. Michaela Bažantová.

Neočkujete se pouze pro ochranu svého zdraví, ale i pro zdraví svých blízkých

 Snížení dopadů chřipkových epidemií by významně pomohlo také zvýšení míry proočkovanosti obyvatelstva. „V proočkovanosti proti chřipce patří Česká republika k nejhorším zemím v Evropě. Neočkovaní jedinci jsou nejčastějšími přenašeči této nemoci. Musíme si uvědomit, že v tu chvíli pacient neohrožuje pouze své zdraví, ale také lidí ve svém okolí, tedy svých rodičů a prarodičů, pro něž chřipka znamená v nejhorším případě až ohrožení života. Nejen lékárníci, ale všichni zdravotníci, musí pokračovat v osvětě a dlouhodobě pacientům vysvětlovat přínosy očkování. Nabízí se také diskuze, jak možnost očkování pro pacienty zjednodušit a po vzoru některých západních zemí ho učinit dostupnějším,“ uzavírá prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Odpočinek v sauně

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny od společnosti Saunasystem.

Kuchyňské potřeby

Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy