Se zimním období se pojí zimní radovánky, ale také nepříjemné nachlazení a chřipková epidemie. Lékárníci přináší tipy na efektivní ochranu a zdůrazňují, že tou nejlepší je prevence.

Základem ochrany před chřipkou i nachlazením je posílení imunity. V případě chřipky doporučují zdravotní odborníci také včasné očkování, které by se mělo provádět s dostatečným předstihem. Pokud si pacient není jistý, jak při boji se zimními neduhy postupovat a jak se před nimi preventivně chránit, nabízí se vyhledat odbornou radu v nejbližší lékárně.

Dbejte na zvýšenou hygienu

V zimním období zvyšte své hygienické návyky. „Protože se chřipka přenáší při kašli, kýchání a smrkání, je dobré omezit pobyt v prostorách s velkou koncentrací lidí, jako je MHD, či obchodní centra. Není vhodné sdílení nápojů a příborů nebo předávání mobilních telefonů. Samozřejmostí musí být časté a důkladné mytí rukou,“ radí viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D

Rýmu nepodceňujte

Mnoho lidí v zimě trpí rýmou, aniž by měli jiné příznaky nemoci. Do jisté míry se jí dá předcházet solnými roztoky s mořskou či minerální vodou, které je možné aplikovat formou spreje nebo kapek. „Roztoky jsou rozděleny podle koncentrace solné složky na isotonické a hypertonické. Isotonické obsahují nižší podíl solné složky a jsou určeny pro každodenní péči o nosní sliznici, protože ji čistí, zvlhčují a regenerují. Hypertonické přípravky s vyšším obsahem způsobují především snížení otoku sliznice a uvolnění nosu,“ vysvětluje tisková mluvčí ČLnK a lékárnice Mgr. Michaela Bažantová a dodává, že je důležité věnovat rýmě zvýšenou pozornost, protože může být průvodním jevem některého onemocnění.

Při léčbě rýmy je také důležité dbát na správné dávkování a nepřekračovat doporučenou délku léčby. „I léčivé přípravky dostupné bez lékařského předpisu totiž mohou způsobit závislost. Tu si můžete velmi lehce vypěstovat na nosní kapky s obsahem dekongesčních látek. Kapky vám nejprve pomohou k uvolnění nosu při rýmě, jejich dlouhodobějším používáním si však naopak nosní sliznice na jejich pravidelný přísun zvykne a mezi jednotlivými dávkami zduří – to pak jedinec pociťuje jako ucpaný nos a užije novou dávku. Dostává se tak do začarovaného kruhu závislosti na kapkách,“ upozorňuje na možná rizika Mgr. Michaela Bažantová.

Neočkujete se pouze pro ochranu svého zdraví, ale i pro zdraví svých blízkých

 Snížení dopadů chřipkových epidemií by významně pomohlo také zvýšení míry proočkovanosti obyvatelstva. „V proočkovanosti proti chřipce patří Česká republika k nejhorším zemím v Evropě. Neočkovaní jedinci jsou nejčastějšími přenašeči této nemoci. Musíme si uvědomit, že v tu chvíli pacient neohrožuje pouze své zdraví, ale také lidí ve svém okolí, tedy svých rodičů a prarodičů, pro něž chřipka znamená v nejhorším případě až ohrožení života. Nejen lékárníci, ale všichni zdravotníci, musí pokračovat v osvětě a dlouhodobě pacientům vysvětlovat přínosy očkování. Nabízí se také diskuze, jak možnost očkování pro pacienty zjednodušit a po vzoru některých západních zemí ho učinit dostupnějším,“ uzavírá prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny na míru Saunasystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy