Při koupi nábytku mějte na mysli, že nábytek tu nebude s vámi napořád. Je to stejné jako s počítačem nebo autem, během používání se nábytek opotřebovává a trouchniví. Nemůžete předpokládat, že vás jedna židle bude provázet celým vaším životem. Pokud se však nějakého kusu nábytku nechcete vzdát, protože má pro vás obrovskou cenu, bohužel je ve velmi špatném stavu, je čas na renovaci. Otázkou je, jestli se do renovace nábytku můžete pustit i vy.

Mnozí lidé, když chtějí renovovat svůj starý nábytek, vyhledají pomoc odborníka. Odborník se vyhledává většinou v případě, když je potřeba renovace starožitného nábytku. Přece jen se jedná o nábytek obrovské ceny a každý laik by mohl nábytek spíše zničit než zachránit. V ostatních případech se však můžete spolehnout sami na sebe a ušetřit tím stovky či tisíce korun.


Retro psací stůl – najdete na Nedio.cz

Renovace starého nábytku svépomocí není nic složitého. Jenom je třeba vědět, jak na to či na co si dát při renovaci pozor. A s tím vám poradíme!

Nejdříve odstraňte staré nátěry

Ať už je nábytek v jakémkoliv stavu, vždy je nejdůležitější odstranit původní nátěr, než se pustíte do opravy nábytku. Nátěry jsou nedílnou součástí především dřevěného nábytku nebo lakovaného nábytku, proto při jejich renovaci na odstraňování nezapomínejte. Odstraňování začíná nejdříve tak, že suchým hadříkem nábytek očistíte od pavučin či prachu, který se na něj dostal. Poté nábytek navlhčete vodou s octem a nechte ho vyschnout. Teprve po této přípravě dochází k samotnému odstraňování starého nátěru.

Koloniální masivní stůl do pracovny – najdete na Nedio.cz

Při renovaci dřevěného nábytku či při renovaci lakovaného nábytku se starý nátěr odstraňuje tak, že použijete brusku, kterou přejíždíte po hladkých plochách nábytku. Na odstraňování nátěru se však používá i opalovací pistole, která má tu výhodu, že odstraní i silné vrstvy starého nátěru. Je však na vás, jakou variantu zvolíte.

Zvolit můžete i chemické odstraňovače, u kterých postupujte dle návodu na obalu. Při chemickém odstraňování starého nátěru dbejte na to, ať pracujete venku a ať ve vaší přítomnosti nejsou děti.

A co dál?

Dále je nutné zatmelit trhliny, důlky či jiné nedostatky, nedokonalosti či nerovnosti. Případně je nutné doplnit chybějící díly, které si můžete objednat u každého truhláře nebo vyrobit doma. Při doplňování ošetřete nábytek přípravky proti různým parazitům nebo houbám, jež nejčastěji napadají zejména dřevěný nábytek.

Další krok je už jednoduchý – natřete nábytek barvou, jakou chcete (nejlépe uděláte, když zejména dřevěný nábytek necháte v přírodním odstínu). Pokud má nábytek přijít do dětských pokojů, nebraňte se pestrým barvám, které dětský pokojíček jenom rozjasní a zútulní.

Jiné povrchové úpravy už nejsou potřeba. Nábytek je dokonale renovován a připraven na dalších pár let používání.

Článek pro vás připravil tým www.nedio.cz – vše pro dům a zahradu. Sledujte Nedio blog o bydlení, kde najdete další tipy a triky a inspiraci pro váš domov.

 

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy