Chřipkou ročně onemocní až 50 milionů Evropanů. Zejména v zimě se potýkáme s úbytkem slunečního záření, které spolu s nižší vlhkostí ovzduší přispívá k prodloužení životaschopnosti chřipkových virů.   Co tedy dělat, když se náš imunitní systém neubrání?

Jak se chránit před chřipkou?

Chřipka se vyskytuje především v zimě, a to z řady více nebo méně jasných důvodů. Jako možné příčiny sezónnosti chřipky se uvádí chladem oslabený imunitní systém, nedostatek slunečního záření, které je zdrojem vitaminu D, nižší sezónní aktivita některých součástí imunitního systému a vyšší stabilita chřipkového viru v zimních podmínkách. Lidé se v zimě také častěji sdružují uvnitř a jsou tak v blízkém kontaktu, ať už v přeplněných dopravních prostředcích, v kinech či divadlech.  To je příčinou snazší nákazy, protože viry se přenáší kapénkami při kýchání nebo kašlání, kapénky nadále kontaminují i povrchy, kterých se dotýkáme. „Zejména v rizikových obdobích je třeba omezit kontakt s nemocnými lidmi a vyhnout se místům s vysokou koncentrací lidí obecně. Při prvních zpozorovaných příznacích je vhodné učinit kroky, které předejdou zhoršení stavu,“ radí MUDr. Igor Karen, praktický lékař, Benátky nad Jizerou.

Nástup nemoci a její projevy

Nástup symptomů chřipky je obvykle velmi rychlý, často doprovázený zimnicí, bolestmi hlavy a teplotou stoupající k 39 až 40 °C. Přidávají se bolesti svalů a kloubů, dráždivý kašel, pocit sucha a škrábání v hrdle. Z  tohoto důvodu je nezbytný dostatečný přísun tekutin a dostatek odpočinku. „Pokud trpíte bolestmi hlavy i celého těla, jež jsou větší než při běžném nachlazení, je vhodné sáhnout po léku, který má protizánětlivé účinky, tlumí bolest i teplotu.“  upozorňuje MUDr. Karen.

Jak na to

Obecná doporučení pro případ chřipkové infekce zahrnují dostatečný odpočinek a spánek, stálý přísun dostatečného množství tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Pacient by se měl udržovat v teple, dbát na zásady prevence šíření nákazy (mytí rukou, vyhazovaní použitých kapesníků, vyhýbání se kolektivu) a v případě potřeby užívat léky ke snížení teploty a úlevě od bolesti (například paracetamol či ibuprofen).

Když příznaky udeří v plné síle

Pokud však  příznaky chřipky udeří v plné síle a bolí vás celé tělo, není nutné hrát si na hrdinu a spoléhat pouze na čaj. Doporučuje se podpořit organizmus některým z volně dostupných léků, který působí protizánětlivě, snižuje horečku a tlumí bolest svalů, kloubů a hlavy. Pokud příznaky přetrvávají, pacienti by neměli pokračovat v automedikaci, ale raději  konzultovat svůj stav s lékařem.

15 reakcí
  1. U mě to taky nebylo nejlepší. 14 dní doma v posteli bylo utrpení 🙁 Přišli jarní dny a je to zapomenuto. Mysleme pozitivně 🙂

 1. nej je posilovat imunitu. Mám odzkousené homeopatika a chrchlání a kašel k nám nechodí, natož chřipka.

   1. za sebe doporučuju Lymphomyosot. Tohle se mi nejvíce osvědčilo a to jsem prošla už 4 přípravky.

     1. do jakékoliv lékarný. teda nenarazila jsem, že by v nějaké neměli.

     1. myslíte Lymphomyosot? No pokud ho ještě nemáte doma, tak je nejvyšší čas zajít do lékarny. Skvěla vec na očistu organizmu.

 2. Sezona chripky je za nama, ale stejne… když si vzpomenu, jak jsem se potila na gauči a čekala, že skonám či skončím v nemocnici. To je hrozna zkusenost :/ ted se budu pro zmenu potit na lehatku u vody 😀

 3. Vzomínka na 39 horečku je děsivá. Sestřepala jsem se toho za 2 dny. Když te přeženu s cvičením a hekám, vzpomenu na to jak mě bolely záda při chřipce. To je jiný level

  1. Hlavně se nesmi podčenovat. RAdšji nevstávat z postele dokud neodejte. Může se i vrátit :/ Příští rok se jdu očkovat.

  2. Manželovi na očkovani přispívají v práci. Už se na to chystá. Já letos lehla a prenesla jsem to i na toho nebozaka :/

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy