Tam kde končí schopnost konkurovat výrobcům s kvalitními produkty, začíná prostor pro fantazii nepoctivých prodejců čerpadel. Nekalé praktiky se přitom neomezují pouze na uvádění nepravdivých údajů, ale také „kouzlení“ s cenou a sliby, které nemohou splnit.

Prvním nešvarem na seznamu je doporučování nevhodného typu tepelných čerpadel, nejčastěji tepelného čerpadla vzduch/vzduch, které je sice v některých situacích skutečně nejvhodnějším řešením, nejedná se však o univerzální řešení. Tento typ čerpadel je levný a jeho instalace je poměrně snadná, proto někteří prodejci nabízí jen tento typ jednotek a následně jej doporučují svým klientům, bez ohledu na jejich skutečné potřeby. Ověřit si vhodnost konkrétního typu čerpadel lze přitom i online, např. na této stránce společnosti IVT, s.r.o., prodejce tepelných čerpadel IVT.

 

Tepelné čerpadlo, to nejsou pouze vnitřní a vnější jednotka, ale také spojovací materiál, izolace, hadičky apod. V praxi si můžete buď koupit tepelné čerpadlo „all inclusive“, nebo pouze „krabice“, ke kterým si veškeré příslušenství budete muset dokoupit. Nepoctiví prodejci, ve snaze nalákat důvěřivé klienty na nízké ceny se často uchylují k tomu, že klientům velmi levně nabídnou samostatné jednotky s tím, že veškerý další materiál už je zpoplatněn vysokými částkami. Samozřejmě se může stát, že ve snaze vydělat co nejvíce, prodejce nabídne klientovi nekvalitní/neoriginální příslušenství.

Jak kvalita samotného čerpadla, tak jeho příslušenství jsou zásadní pro správné fungování…

 

Stejně tak je doslova kritická kvalita instalace čerpadla. Tu můžete realizovat svépomocí, případně si lze nechat doporučit stavební firmu, jejíž zaměstnanci instalaci provedou. Ani jeden z těchto případů však není ideální. Vůbec nejlépe uděláte, pokud si tepelné čerpadlo koupíte u prodejce, který disponuje vlastním servisním týmem s bohatými zkušenostmi s instalací a servisem tepelných čerpadel. Ano, v tomto případě mohou být práce dražší, nicméně odměnou Vám bude správné fungování čerpadla a nízké účty za teplo.

Nabízené záruky jsou jedním z hlavních faktorů při rozhodování o tom, které tepelné čerpadlo si koupit. Seriózní i neseriózní prodejci nabízí záruku až 10 let, a to buď v rámci ceny čerpadla či za příplatek. Zatímco seriózní prodejci s dlouhou prokazatelnou historií, hustou servisní sítí a dobrou finanční kondicí dokáží svým závazkům dostát, v případě neseriózních prodejců může dojít k tomu, že:

  • jednoduše zkrachují, tj. Vaše tepelné čerpadlo bude muset opravit (za peníze) technik jiné firmy
  • nejsou schopni tepelné čerpadlo opravit, např. z důvodu absence náhradních dílů
  • záruka je natolik omezena, že prakticky veškeré závady jsou v tzv. výlukách

 

Zkušenosti ze Švédska, kde tepelná čerpadla mají dlouhou tradici, prokazují, že životnost tepelného čerpadla může přesáhnout hranici 20 let. Zásadní je však realizace a kvalita servisních prací, průběžná „provozní“ údržba a aby výkon čerpadla odpovídal spotřebě domácnosti.

Nekvalitní tepelná čerpadla mají životnost kratší, to však nepoctivým prodejcům nebrání, aby svým klientům slibovaly bezproblémový provoz po dobu 20–30 let.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny na míru Saunasystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy