Nemáte také office syndrom?

Také trávíte velkou část pracovního dne před monitorem počítače? Daní za naše pohodlí je řada zdravotních problémů, i když u nich často nejprve hledáme jinou příčinu. Odborníci pro naše potíže, související se sezením u počítače, našli i speciální kategorii. Office syndrom není radno podceňovat.

Bolesti páteře a hlavy ze sedavého zaměstnání

Nejčastější příčinou bolesti zad jsou nesprávné návyky životního stylu a špatné držení těla. Týká se to až tří čtvrtin všech případů. Zpozornět by měli především ti, kdo mají sedavé povolání a většinu pracovního dne tráví sezením na kancelářské židli před obrazovkou počítače. Hrbením se v nepřirozené pozici se dlouhodobě namáhá páteř a vznikají tak vleklé a někdy i chronické bolesti. Pokud sedíte shrbeni nad pracovním stolem, páteř a meziobratlové ploténky jsou zatěžovány na 270 %. Nejúčinnější prevencí je každodenní pohyb, ideálně 3x týdně hodina. Avšak najít si čas na zařazení pohybu do denního harmonogramu právě bývá pro pracovně vytížené jedince velkým problémem. Když už se přimějí k návštěvě posilovny, mnohdy si ještě nevhodnou skladbou cviků a neúměrnou zátěží problém prohloubí.

S pohybovou pasivitou stoupá riziko zdravotních problémů

Některé zahraniční studie opakovaně prokázaly spojitost mezi nadměrným sezením a větším rizikem předčasného úmrtí, a to dokonce i po vyloučení tradičních faktorů jako kouření, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu či nesprávná výživa. Zpozornět by tedy měli hlavně ti, kteří z pracovních důvodů tráví mnoho hodin denně u počítače a k tomu ve volném čase rádi vysedávají u televize nebo ho tráví pasivním odpočinkem na pohovce. Dopad pravidelného dlouhodobého sezení na naše zdraví je nesporný. Vede k pomalejšímu spalování tuku, snižuje hustotu kostní tkáně, negativně ovlivňuje hladinu krevního cukru a cholesterolu a zužuje průměr cév, čímž zvyšuje krevní tlak a tím i riziko vzniku nemocí srdce a zhoršuje kvalitu spánku. Pravidelně cvičící lidé mají z dlouhodobějšího hlediska svěžejší paměť, jsou psychicky odolnější, kreativnější a dokážou rychleji reagovat.

Jak se nám usíná, jak se nám vstává?

Každý zná pocit po ránu, když se špatně vyspí, probudí se s bolestí zad, je unavený a celý den pak nestojí za nic. Když se ale zadaří, jsme plni energie, stihneme spoustu věcí a máme dobrou náladu. Nejen dostatek spánku, ale především kvalitní postel je pro zdravý spánek zásadní. Pokud se máte rádi, zamyslete se na čem a kde spíte a zvažte, zda by nebylo dobré se odměnit kvalitnějším vybavením. Pořádná matrace do postele je jedna z položek, na které se nevyplatí šetřit. Bez nadsázky je ve hře vaše zdraví a to máte jen jedno.

Kde vám poradí?

K prevenci i řešení bolestí zad je potřeba optimální kombinace pohybu, fyzioterapie a výživy. Poradí vám například ve sportovně zdravotním centru Teit Fitlab v Praze 4. Fyzioterapeutické metody zde propojují s moderními tréninkovými programy, skupinovými i individuálními a pokud je zájem, poradí i s výživou. Ta je často opomíjena a přitom nemalou měrou ovlivňuje výkon každého z nás.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Odpočinek v sauně

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny od společnosti Saunasystem.

Kuchyňské potřeby

Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy