Jste po operaci nebo dokonce i několika operacích páteře, a přesto u vás stále přetrvává bolest zad? Nevěšte hlavu, řešení může poskytnout unikátní miniinvazivní výkon, který za pomoci speciální endoskopické kamery přesně odhalí zdroj bolesti a následně umožní šetrnou a rychlou léčbu. Seznamte se s metodou epiduroskopie, jejímž prostřednictvím vám od bolesti zad pomohou například odborníci na Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics v Praze.

Proč bolest zad po operaci zůstane nebo vzniká nová?

Bolest zad po operaci, často i po opakovaných operacích, může vzniknout v důsledku tzv. syndromu selhání operační léčby páteře, označovaném odborně jako FBSS (failed back surgery syndrome). Tudíž ačkoliv absolvujete klasickou operaci páteře, která byla provedena technicky i anatomicky správně, i nadále trpíte bolestí nebo u vás dokonce vznikne bolest nová. Tento problém postihne až třetinu pacientů po operaci, přičemž nejčastější příčinou vzniku tohoto stavu je epidurální fibróza, tedy nadbytek vazivové tkáně v epidurálním prostoru, která způsobuje jeho zúžení, nebo dráždí či utlačuje nervový kořen.

Co s tím? Pomoct může epiduroskopie

Úlevu od bolesti nabízí tzv. epiduroskopie – ověřená miniinvazivní metoda využívaná při léčbě chronické kořenové neboli radikulární bolesti zad s jejím typickým „vystřelováním“ do dolní končetiny. „Zákrok probíhá v lehké anestezii pod neustálou kontrolou rentgenu a vizuální kontrolou epidurálního prostoru. Pacientovi je nejprve do páteřního kanálu zavedena endoskopická kamera, následně je laserem šetrně odstraněna přebytečná tkáň, která tlakem způsobuje bolest,“ popisuje lékařský výkon MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedoucí lékař Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics.  Doba zákroku se pohybuje v rozmezí od 20 do 60 minut a po následných cca 2 hodinách v klidu na lůžku může pacient odejít domů.

Jaká je výhoda pro pacienty epiduroskopie?

„Výhodou epiduroskopie je její dvojí efekt – diagnostický a prakticky ihned léčebný. Výkon se provádí zejména u pacientů, jimž konzervativní terapie jako např. rehabilitace, fyzioterapie či farmakoterapie nepřináší úlevu, nebo již bolest nechtějí dále snášet,“ uvádí MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.  I když tento typ léčby za pomoci inovativních miniinvazivních a endoskopických výkonů, mezi které epiduroskopie patří, není vhodný pro každého pacienta, a ne každý pacient bude pociťovat stejnou úlevu, přináší oproti konvenční léčbě řadu benefitů: nižší riziko poškození nervů, menší tvorbu epidurální fibrózy, menší výskyt infekcí, menší chirurgický řez a chirurgické trauma, rychlejší rekonvalescenci a návrat ke každodenním činnostem.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy