
Jezdit celý život bez nehod je snem snad každého řidiče. Havárie na tuzemských silnicích je nepříjemná záležitost, co ale teprve neštěstí v podobě bouračky během vysněné dovolené? Zachovat chladnou hlavu vám pomůže i vědomí, že víte, co v takové situaci dělat.
Jestliže jste se stali účastníky dopravní nehody, je třeba zachovat chladnou hlavu. V první řadě se přesvědčte, zda byl někdo zraněn. Pokud ano, přivolejte záchrannou službu a poskytněte mu první pomoc. V opačném případě detailně nafoťte následky silničního karambolu, nejlépe z několika možných úhlů. Zavolat také můžete své asistenční službě, která vám ochotně poradí, jak se v dané situaci zachovat a co je třeba vyřídit. Dojde-li k autonehodě v zahraničí, musíte se řídit legislativou dané země. Každý stát má však ohledně dopravních nehod svá vlastní pravidla.
Pozor na dlouhodobé spory o pojistné plnění
Nehodu jste nezavinili vy? I tak buďte obezřetní. Povinné ručení by sice mělo pokrýt škody týkající se plechů, v mnoha případech tomu tak však není. Pojišťovny vedou s pojistníky dlouhodobé spory o platby, do kterých se nakonec musejí vložit i právníci. Ještě před samotnou cestou si zjistěte, jaké jsou podmínky řešení autonehod v zemi, kam míříte. Například zda je vyžadována přítomnost policie za každých okolností, nebo jen dojde-li ke zranění. Pokud jste viníkem nehody vy, oceníte předem sjednané vhodné pojištění automobilu. Havarijní pojištění ochrání především vaši peněženku.
Nezapomeňte na všechny dokumenty
V případě, že jste policii přivolali, bude po vás chtít podepsat protokol o dopravní nehodě. Nikdy však nepodepisujte nic, čemu zcela nerozumíte a s čím nesouhlasíte. Do protokolu můžete ve svém rodném jazyce zapsat vaši verzi celé nehody. Nezapomeňte si pořídit snímek řidičského průkazu viníka nehody i jeho zelenou kartu. Vyplatí se myslet také na formulář „Záznam o dopravní nehodě“. Díky němu budete mít na jednom místě všechny důležité údaje a informace, které budete v dohledné době potřebovat.
Sežeňte svědky a hlaste se pojišťovně
Kontaktní informace si vyměňte i s případnými svědky nehody, kteří by mohli dosvědčit, co přesně se na místě stalo. Vymáhání peněz na opravu vašeho plechového miláčka na čtyřech kolech je o něco složitější. Jak postupovat? Na výběr máte ze dvou variant. Náhradu škody můžete chtít vyplatit z pojistného plnění viníka nehody. V tom případě se obraťte přímo na zahraničního pojistitele řidiče. Obrňte se však trpělivostí a trvejte na svých požadavcích. Kontaktovat můžete také národní kancelář pojistitelů státu, ve kterém k dopravnímu karambolu došlo. A to zejména v případě, že viník nehody neměl sjednáno zákonem předepsané povinné ručení.