Foto: pixabay

Jezdit celý život bez nehod je snem snad každého řidiče. Havárie na tuzemských silnicích je nepříjemná záležitost, co ale teprve neštěstí v podobě bouračky během vysněné dovolené? Zachovat chladnou hlavu vám pomůže i vědomí, že víte, co v takové situaci dělat.

Jestliže jste se stali účastníky dopravní nehody, je třeba zachovat chladnou hlavu. V první řadě se přesvědčte, zda byl někdo zraněn. Pokud ano, přivolejte záchrannou službu a poskytněte mu první pomoc. V opačném případě detailně nafoťte následky silničního karambolu, nejlépe z několika možných úhlů. Zavolat také můžete své asistenční službě, která vám ochotně poradí, jak se v dané situaci zachovat a co je třeba vyřídit. Dojde-li k autonehodě v zahraničí, musíte se řídit legislativou dané země. Každý stát má však ohledně dopravních nehod svá vlastní pravidla.

Pozor na dlouhodobé spory o pojistné plnění

Nehodu jste nezavinili vy? I tak buďte obezřetní. Povinné ručení by sice mělo pokrýt škody týkající se plechů, v mnoha případech tomu tak však není. Pojišťovny vedou s pojistníky dlouhodobé spory o platby, do kterých se nakonec musejí vložit i právníci. Ještě před samotnou cestou si zjistěte, jaké jsou podmínky řešení autonehod v zemi, kam míříte. Například zda je vyžadována přítomnost policie za každých okolností, nebo jen dojde-li ke zranění. Pokud jste viníkem nehody vy, oceníte předem sjednané vhodné pojištění automobilu. Havarijní pojištění ochrání především vaši peněženku.

Nezapomeňte na všechny dokumenty

V případě, že jste policii přivolali, bude po vás chtít podepsat protokol o dopravní nehodě. Nikdy však nepodepisujte nic, čemu zcela nerozumíte a s čím nesouhlasíte. Do protokolu můžete ve svém rodném jazyce zapsat vaši verzi celé nehody. Nezapomeňte si pořídit snímek řidičského průkazu viníka nehody i jeho zelenou kartu. Vyplatí se myslet také na formulář Záznam o dopravní nehodě. Díky němu budete mít na jednom místě všechny důležité údaje a informace, které budete v dohledné době potřebovat.

Sežeňte svědky a hlaste se pojišťovně

Kontaktní informace si vyměňte i s případnými svědky nehody, kteří by mohli dosvědčit, co přesně se na místě stalo. Vymáhání peněz na opravu vašeho plechového miláčka na čtyřech kolech je o něco složitější. Jak postupovat? Na výběr máte ze dvou variant. Náhradu škody můžete chtít vyplatit z pojistného plnění viníka nehody. V tom případě se obraťte přímo na zahraničního pojistitele řidiče. Obrňte se však trpělivostí a trvejte na svých požadavcích. Kontaktovat můžete také národní kancelář pojistitelů státu, ve kterém k dopravnímu karambolu došlo. A to zejména v případě, že viník nehody neměl sjednáno zákonem předepsané povinné ručení.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč je infrasauna od SaunaSystem tak oblíbená? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy