Podíl zadlužených Čechů podle statistik neustále roste. V současné době se s exekucí potýká více než tři čtvrtě milionu občanů a téměř půl milionu z nich má na krku více než tři. Není se čemu divit. V reklamách půjčky prezentují, jako by dokázaly vyřešit všechny vaše problémy. Málokdy se však z médií dozvíte o tom, do jakých potíží vás mohou ve skutečnosti dostat. Když se ale budete řídit našimi radami, snadno se jim vyhnete.

1. Splácejte včas a v plné výši

Ačkoliv se to může zdát jako samozřejmost, spousta lidí zapomíná, že si peníze nemohou pouze vypůjčit, ale také je musí zase vrátit. Když se podíváte do vaší smlouvy, určitě tam najdete informace o výši a termínu jednotlivých splátek a pochopitelně také odstavec o tom, jaké sankční poplatky vás čekají, pokud tyto podmínky nedodržíte. Právě pokuty totiž bývají obvykle tím, co dlužníky stahuje do nekonečného koloběhu dluhové pasti, proto si za jakékoliv situace udělejte dokonalý přehled o tom, kde a kolik dlužíte. Díky tomu se vyhnete zbytečnému navýšení vašeho dluhu a naopak se vám podaří jednoho dne kompletně oddlužit.

2. Neřešte dluhy dalšími dluhy

Existují chvíle, kdy by rychlá půjčka mohla být dokonalým řešením vašich finančních potíží. Pokud vám však chybí prostředky na úhradu splátky, tak by vás další úvěr pouze stáhl o něco blíže ke úplnému dnu. S další půjčkou se totiž pojí také další poplatky, takže by vaše splátky ve finále pouze narůstaly namísto toho, aby ubývaly. V takových situacích je mnohem rozumnější se uskromnit a zamyslet se nad tím, jak byste mohli ke svému stálému příjmu vydělat ještě nějaké peníze navíc.

3. Každou půjčku si dobře rozmyslete

Když vám scházejí peníze do výplaty, půjčka se může jevit jako ideální řešení. Pokud vám však v bance žádost zamítli, bylo by pošetilé se okamžitě hrnout za nějakým nebankovním poskytovatelem. Je sice pravda, že v některých případech bývají při schvalování půjček shovívavější, na druhou stranu však mívají i vyšší poplatky. Jestliže banka vaše příjmy považovala za nedostačující, stačila by jedna neočekávaná událost a vy byste se ocitli uprostřed dluhové spirály, ze které byste jen těžko hledali cestu ven.

4. Nepodceňujte komunikaci

Narazili jste při prohlížení pošty na upomínku? Pak se určitě nevyhýbejte komunikaci a naopak svého poskytovatele ihned kontaktujte, abyste se s ním mohli dohodnout na náhradním řešení. Čím déle něco takového budete odkládat, tím horší pro vás budou následky. Proto na jakékoliv výzvy či upomínky reagujte co možná nejrychleji. Pokud to totiž neuděláte, mohl by k vám místo dopisu dorazit exekutor, a to rozhodně není návštěva, kterou byste s radostí pozvali na šálek kávy.

5. Rozlučte se s komfortem

Internet, počítače, mobily – všechny tyto technologie dělají z půjčování peněz něco, co se dá vyřídit během několika minut. A právě v tom spočívá to největší nebezpečí. Mnoho lidí si totiž zapomene porovnat dostupné nabídky a ve výsledku skončí s nevýhodným produktem, se kterým už nemohou dělat nic než jej splatit. Výběru půjčky je zkrátka třeba věnovat dostatek času a energie, jedině tak totiž vyberete takovou, která bude odpovídat vašim potřebám i současné finanční situaci.

6. Nebojte se jít za lepšími podmínkami

Jestliže jste si jednou vzali půjčku a po nějaké době zjistili, že vám její podmínky nevyhovují, neznamená to, že s tím nemůžete nic dělat. Řada bankovních i nebankovních společností v dnešní době nabízí možnost refinancování úvěrů – vaši půjčku za vás zaplatí a vy ji budete nadále splácet u nich, avšak s výhodnějším splátkovým kalendářem. Pokud máte více takových úvěrů, můžete zvážit také konsolidaci půjček, se kterou to funguje podobně jen s tím rozdílem, že všechny vaše pohledávky splácíte jako jeden velký úvěr.

7. Proveďte patřičnou kalkulaci

Ať už uvažujete o malé či velké půjčce, vždy si předem přepočítejte, kolik vás to ve skutečnosti bude stát. S každou půjčkou se pojí určité náklady, které kromě úrokové sazby zahrnují i řadu poplatků. Pokud si dopředu neuděláte jasno v tom, kolik peněz si každý měsíc dokážete vyhranit na splátky, mohli byste po čase zjistit, že splácení nezvládáte. Právě takto se většina lidí zamotá do dluhové spirály, nicméně cesta ven už tak jednoduchá bohužel nebývá.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy