Máte doma domácího mazlíčka, ale poslední dobou se nemůžete zbavit pocitu, že není ve své kůži? Více se drbe, objevují se mu lysiny, má po těle různé fleky a boláky, je unavený, bez nálady, nechce jíst a ani si hrát? Možná za to všechno může potravinová alergie. V posledních letech je to u domácích mazlíčků stále častější neduh. Pojďme se ale podívat, jak s ním spolehlivě zatočit.
Jak potravinovou alergii poznat?
Hlavním příznakem potravinové alergie u psů i koček bývá svědění, kdy se zvíře škrábe, kouše, nebo si olizuje kůži (kočky často v tajnosti). Zároveň mohou být na kůži vidět i různé změny v podobě zarudnutí, pupínků, lysin po vypadávání srsti. “Přítomen může být i zánět vnějšího zvukovodu někdy je to dokonce jediný klinický příznak. Přibližně 30 až 50 % zvířat s kožními příznaky potravinové alergie má také příznaky zvracení, průjmu, a bolesti břicha. Ukoček lze pozorovat často také kopřivku, zánět spojivek a respirační příznaky. Zároveň může být potrava i spouštěcím faktorem atopické dermatitidy u psů a potravinová alergie může koexistovat s atopickým kožním syndromem u koček,“ vysvětluje MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D. ze společnosti Krmiva Pučálka. V případě, že mazlíček trpí těmito příznaky, vydejte se neprodleně za odborníkem.
Návštěva odborníka
Diagnostika potravinové alergie se u psů a koček opírá o testační (eliminační) dietu a orální provokační test. To je v současné době jediný spolehlivý diagnostický test. “Sérologické alergologické testy z krve na potravinovou alergii se totiž u psů stále nejeví jako dostatečně spolehlivé.Než se však dostanete až k tomuto bodu, projde si pacient ještě celou řadou dalších diagnostických postupů, které jsou u zvířat s příznaky svědění a zvířat se zažívacími obtížemi standardní. Patří k nim například (kontrola vnějších parazitů, vyšetření krve aj. Trpělivost je tak na místě, “ komentuje průběh diagnostiky pacienta Karásková.
Sama testační dieta trvá několik týdnů. Je důležité při ní podávat krmivo složené z úplně nového typu živočišného proteinu, se kterým se zvíře ještě nesetkalo, nebo vysoce hydrolyzované krmivo s minimem příloh (nejlépe přidejte jednu surovinu – rýže, brambory). Po úspěšném testu, tedy kdy pacientovi vymizely příznaky, začněte k této testační dietě přidávat ve 2-4 týdenních intervalech krmivo/pamlsky podezřelé z alergie nebo i intolerance. Primárně voltee taková krmiva, která byste chtěli dlouhodobě zvířeti podávat.
Během diety nepodávávejte domácím mazlíčkům žádné pamlsky (ani žvýkací), nejlépe ani neodčervujte a nevakcinujte, vyhýbejte zkrátka všemu, kde lze očekávat alergickou reakci, která by mohla zkreslit výsledky testování na potravinové alergeny.
Následná péče
Jakmile obdržíte výsledky testů a víte, jaká složka v krmivu zvíře zatěžuje, nastavte dietu. “Nejčastěji bývá zvíře alergické na tyto suroviny: kuřecí maso, hovězí maso, mléčné výrobky, pšenice, sója, vejce. Proto je vhodné už od nejmladšího věku zvířete podávat kvalitní krmivo, které bude holistické a jednoproteinové. To v praxi znamená, že na etiketě najdete pouze jeden druh masa. Například krmivo Marp Holistic Salmon obsahuje pouze maso a tuk z lososa a stejně tak krmivo Marp Holistic Lamb obsahuje pouze maso a tuk z jehněčího masa. Je vhodné se vyhnout krmivu s obilovinami, sójou a kukuřicí”, doporučuje Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček ze společnosti Krmiva Pučálka. Je vhodné se diety držet celoživotně a chodit na pravidelné kontroly a testy k veterináři.
Nejnáchylnější plemena
Některá plemena psů mohou být náchylnější k potravinovým alergiím než jiná. Často se uvádějí plemena jako boxer, německý ovčák, labrador retriever, zlatý retriever, rhodéský ridgeback, mops či west highland white teriér. Nicméně je důležité si uvědomit, že alergie mohou postihnout jakékoli plemeno a každý případ je individuální. Vždy je důležité získat diagnózu od zkušeného veterináře.