Foto: unsplash/ Sincerely Media

Konec roku a očekávání toho nového je přesně ta fáze, kdy si říkáme, že všechno bude jiné a mnohem lepší. Mluvíme samozřejmě o důležitých předsevzetích, která si mnozí z nás opět dali. Kdy ale nastává problém? Po svátcích, když přijde pár týdnů běžné rutiny v kolečku pracovního a domácího života. Nevěšte ale hlavu. Představíme vám pár jednoduchých life hacků, díky kterým si udržíte fokus.

Udělejte si čas na přátele

Může to sice znít trochu kontraintuitivně, pokud jste si jako předsevzetí dali například zlepšení kondice nebo povýšení v práci, ale bod není rozhodně radno podceňovat. Jistě se shodneme, že je třeba udržet zvýšené úsilí i fokus, jenže to bez konstruktivně stráveného volného času nejde. Život je od toho, aby se žil, a setkávání s přáteli a blízkými je něco, na co budete s odstupem času moc rádi vzpomínat. Zkuste se během měsíce vídat pravidelně se stejnými lidmi. Stane se z toho zvyk a budete mít hezkou životní kotvu.

Oblažte svého ducha kvalitní hudbou

Často mnozí sklouzávají k tomu, že mluví s druhými a do toho jim běží televize nebo mají v ruce telefon. Zpomalte, dejte si čas, v klidu se nadechněte a soustřeďte se pouze na jeden zdroj. Někdy se člověk úplně nejvíc uvolní, když se jenom tak uvelebí v křesle a se zavřenýma očima poslouchá hudbu. Zastavte tu bouři v hlavě, získáte tím energii a sílu potřebnou ke spolknutí „své největší žáby“, až vás přepadne touha s novými návyky praštit.

Prokletí perfekcionismu

Poměrně často se stává, že při prvním neúspěchu dospějeme k závěru, že to tak prostě nemá být. Nikomu, dokonce ani olympijským sportovcům, se nedaří vybudovat kondici nebo změnit životní styl hned napoprvé a už vůbec ne vždycky. Nesmíte mít nad sebou zase až takový bič a musíte přijmout, že jde o postupný proces krůček po krůčku. Bude to chtít čas (a na tom není nic špatného), takže buďte na cestu, kterou se vydáváte, a na pokroky, které každý den děláte, náležitě hrdí.

Sestavte si jednoduchý, zvládnutelný plán

Když se budete snažit do svého dne vměstnat všechno myslitelné i nemyslitelné, počítejte s tím, že si leda tak koledujete o vyčerpání a v těle se vám utrhnou stavidla stresu. To samozřejmě nechcete, a proto má jednoduchý, zvládnutelný plán cenu zlata. Musíte být realisté, naplánovat si volno a mít jistotu dostatečné flexibility pro případ nenadálých událostí. To, že jste se rozhodli, že rok 2024 bude rokem změn, neznamená, že vás sem tam nepostihne nějaká nepříjemnost. Může vám „kleknout“ auto, můžete onemocnět, nebo vám třeba znenadání odpadne hlídání dítěte. V takových případech je důležité umět dobře zareagovat a přizpůsobit se.

Na ranní odjezd se chystejte už večer

Zazvonění budíku ještě před svítáním může značně zpříjemnit i taková zdánlivá prkotina, jako je nachystání oblečení do práce nebo příprava jídla na oběd a na snídani předem. Odstraníte tím drobné třecí plošky a do nového dne budete vykračovat s mnohem větší chutí. Čím více si na to navyknete, tím lépe bude vše odsýpat. A přesně o to při hledání nových cest ke změně životního stylu jde.

Nebuďte na sebe tak tvrdí a pamatujte, že vám jde o progres

Progres, ne dokonalost. Tato tři slůvka vám mají připomenout, že je to o postupném budování, ne o okamžitém sklizení nezralého ovoce. Život je o učení, růstu a vývoji. To dodává sebedůvěru a know-how, abyste se mohli posouvat dál. A víte, co nastane, až uvidíte první progres? Začnou vám chodit další a další nápady, co dál. Existuje dobrá pomůcka, která vám pomůže udržet fokus:

  • Každý týden si udělejte přehled toho, co se povedlo, a věcí, kde je prostor pro zlepšení.
  • Oslavujte po cestě všechna drobná vítězství a nepropadejte sentimentu, že nejsou dostatečně velká nebo dostatečně častá.
  • Vytvořte si řadu menších dílčích cílů, ať máte pocit, že se postupně vždycky něco daří.

Při troše snahy pak uvidíte všechny ty drobné krůčky, které vedou kupředu. Jedná se o ideální cestu, jak zajistit progres. Dejte sbohem utopickému usilování o dokonalost a dostaňte se tam, kam chcete, dřív, než stačíte říct švec.

Každý den mějte něco, na co budete pyšní

Tajemství energie a motivace udělat něco ráno znovu spočívá v tom, že budete každý den mít něco, na co budete pyšní. Snadné vítězství v kapse, odškrtnutí nějakého strašáka ze seznamu úkolů, nebo prostě jenom obyčejné štěstí… pokud se ohlédnete, tohle všechno určitě dokáže zahřát u srdce. Tím se dostáváme k poslednímu bodu o oslavě malých vítězství. Jedná se o velmi účinný trik, který vám umožní vybudovat si sebedůvěru a udržet si tolik důležitou dynamiku.

Zbavte se závislosti na telefonu

A víte, co ještě vám v roce 2024 může dodat obrovskou dávku energie? To, že se odpoutáte od svého telefonu a budete aktivní. Táhne vás to na stránky nového online kasina nebo k nejnovějšímu seriálu? Zkuste raději vyrazit na vzduch a vnímat svět kolem sebe. Telefony jsou návykové (ostatně jsou tak navrženy) a mnozí z nás si zatím vůbec neuvědomují jak. Hlavní je každopádně vědět, že způsoby, jak chytat lelky, jsou mnohem rozmanitější. A často jdou ruku v ruce s tím, co je v životě důležité.

Nikam nespěchejte, vytrvejte a důvěřujte procesu. Rok 2024 se pak stane přesně tím, čím chcete.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy