Jak vybrat ty nejlepší boty na výlet, nebo do hor?

Možná se to stalo i vám. Vyrazili jste na výlet v oblíbených botách, které běžně nosíte. Ale ouha! Nohy vás bolí ještě několik dní potom. Málo platné, na výlet a turistiku by v žádném botníku neměly chybět správné turistické boty. Víte, podle jakých pravidel je vybírat a na co si dát pozor? 

 

Běžná turistika? Výprava do hor? Každé si žádá jinou obuv

„Boty na turistiku musí být hlavně pevné, pohodlné, prodyšné a odolné vůči mechanickému poškození i nepřízni počasí. Jste-li zvyklí chodit na běžné turistické výpravy, vystačíte s lehkými kotníkovými pohorkami. Pokud máte v plánu náročnější vícedenní akci třeba v horách, budete potřebovat boty pro vysokohorskou turistiku, protože platí – čím je terén náročnější, tím musí být boty pevnější. Zohlednit je třeba i náklad, který ponesete. Chystáte-li se putovat několik dní s těžkým batohem na zádech, budete potřebovat obuv s tužší podešví i svrškem a výraznějším vzorkem podrážky, než když jdete na výlet s malým batůžkem,“ upozorňuje outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu s vybavením pro sport i výlety do přírody.

Kůže, nebo syntetika?

Je jen na vás, zda si pořídíte turistické boty z kůže, nebo syntetiky, oba materiály mají své přednosti i nevýhody, viz náš malý přehled:

Celokožená

Přednosti: odolnost proti mechanickému poškození a proti vlhkosti, dlouhá životnost

Zápory: menší prodyšnost, horší vysychavost, vyšší hmotnost, náročnější údržba

Celokožená s membránou

Přednosti: odolnost proti mechanickému poškození, vysoká odolnost proti vlhkosti, dobrá prodyšnost a vysychavost

Zápory: vyšší hmotnost, náročnější údržba, vyšší cena

Syntetická s membránou

Přednosti: vysoká prodyšnost, nízká hmotnost, méně náročná na údržbu, nižší cena

Zápory: menší odolnost proti mechanickému poškození, kratší životnost

V současnosti výrobci často využívají kombinace materiálů, čímž dosahují lepších výsledných vlastností obuvi. Například boty v kombinaci kůže-textil jsou lehčí, prodyšnější a po namočení rychleji vyschnou, než kdyby byly celokožené, přitom si ale ponechávají dobré vlastnosti usně, především odolnost proti mechanickému poškození. Výhodou membrány (např. známý Gore-Tex) je spolehlivá nepromokavost, protože materiál brání pronikání vlhka do boty a odvádí vodní páry ven.

Nákup on-line? Proč ne…

Chcete-li si koupit turistické boty po internetu, musíte především dobře znát svoji velikost. „Problém je v tom, že jednotliví výrobci používají různá kopyta, a tedy i různé značení velikostí. Proto se nám osvědčilo uvádět u každého výrobku velikostní tabulky, kde bývají přepočty mezi jednotlivými číslováními a hlavně délky stélky v centimetrech, aby si zákazník mohl ověřit zvolenou velikost. Pokud si ovšem není jistý, může si změřit délku chodidla a společně se svou běžnou velikostí ji uvést do poznámky k objednávce. My mu pak v případě, že se nám výběr nezdá, doporučíme vhodnější velikost,“ říká Vít Hruška z outdoorového e-shopu 4camping.cz.

Samozřejmě není nad to si obuv před koupí pořádně vyzkoušet. Jak to ale udělat, když si chcete boty koupit v e-shopu? Objednejte si více různých velikostí a modelů bot k vyzkoušení na výdejnu. Zde si vše v klidu vyzkoušíte a vezmete si ty, které vám budou dobře sedět. Takovou službu by vám měl každý kvalitní e-shop nabídnout.

 

 

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Odpočinek v sauně

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny od společnosti Saunasystem.

Kuchyňské potřeby

Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy