Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny okolního prostředí, zejména na vlhkost a teplotu. Podlahu můžete bez obav vytírat vlhkým, dobře vyždímaným hadrem. Dbejte, aby hadr nebyl příliš mokrý, protože přímý kontakt s vodou by mohl způsobit nežádoucí dilataci, jež vede k popraskání povrchové vrstvy oleje a trhání jednotlivých lamelek. Podobné účinky může mít vysoká relativní vlhkost vzduchu, zejména v novostavbách. Proto se snažte uchovat v místnosti relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40-60 %. Tato hodnota je vhodná nejen pro parkety, ale je optimální i pro lidské zdraví.

Jak reaguje podlaha na vlhkost a teplotu?

Také nízká relativní vlhkost vzduchu dřevěné podlaze neprospívá. Toto nebezpečí vzniká zejména v zimním období v topné sezóně, kdy relativní vlhkost vzduchu klesá v místnostech často pod 30 %. Potom dochází k sesychání a tvorbě trhlinek mezi jednotlivými lamelami. Vysvětlení tohoto jevu je jednoduché. Dřevo na parketách je vysušeno na vlhkost 8%. Nižší vlhkosti nelze technologicky dosáhnout, protože i dřevo vysušené na vlhkost 6% nabírá při zpracování vzdušnou vlhkost zpět na cca 8 %.

Obsah vázané vody ve dřevě (tj. vody, kterou nelze dalším sušení odstranit), je závislý na druhu dřeva a činí 4-6 %. Při extrémně nízké relativní vlhkosti vzduchu (pod 30 %) dochází k dalšímu vysychání dřeva a následné tvorbě trhlin. Proto doporučujeme udržovat relativní vlhkost vzduchu 40-60 % a teplotu 15-25 °C.

Doporučení na běžnou údržbu a péči

Následující pokyny jsou všeobecně platné pro všechny druhy dřevěných parket.

Parkety je vhodné přibližně 1-2 x ročně ošetřit přípravkem NAPLANA . Tento přípravek doplní olej a vytvoří na povrchu tenký ochranný film. Tím se snižuje otěr povrchové vrstvy  a prodlužuje životnost povrchové úpravy.

Nohy stolů, židlí , skříní atd. je nutné podlepit měkkým materiálem (filc, starý koberec, atd.), aby nedošlo k poškrábání laku. Poškrábání může způsobit rovněž písek nebo drobné kamínky.

Dřevo, stejně jako laminátová nebo vinylová podlaha, mění vlivem UV záření barvu.Některé dřeviny světlají, jiné tmavnou, lamináty a vinyly na světle tzv. vyšisují. Proto doporučujeme vždy po cca roce při použití předložek a koberečků  jejich přemístění. Květináče nepokládejte přímo na podlahu, i zde zůstanou po čase barevně odlišná místa. Pro tyto účely je možné použít nízké trojnožkové stojánky.

Při běžném čistění olejovaných podlah přidávejte do vody speciální přípravek k odstranění nečistot (NACASA), v žádném případě však nepoužívejte běžné agresivní saponátové přípravky. Vždy se poraďte se svým dodavatelem.

Pro dosažení ochranné vrstvy naneste tenkou vrstvu ošetřovacího oleje. Pro povrchy upravené přímo z výroby tvrzeným UV olejem použijte ošetřovací olej (PP 95 HighCareOil nebo Ciranova Maintenance oil). Pokud je povrch upraven až po pokládce voskovými oleji na bázi uretanu, použijte  olej BIOFA 8625.

Vždy naneste tenkou vrstvu ošetřovacího oleje a po cca 10 minutách přeleštěte suchým hadrem. Spotřeba při vytváření ochranné vrstvy: 1 litr na cca 30 – 50 m2. Dodržením těchto zásad si Vaše parkety uchovají dlouho svou kvalitu a životnost.

Renovace podlah svépomocí nebo od podlahářů?

Žádný povrch podlah není věčný, výjimkou nejsou ani dřevěné podlahy a parkety. Časem se tedy nevyhnete jejich broušení. Broušení parket je nedílnou součástí dlouhodobé péče o podlahy, které jim vrací lesk a obranyschopnost před mechanickým poškozením a ztrátou pevnosti. 

Renovace parket je však činností, kterou byste si bez proškolení neměli provádět sami. Důvodem je nejenom nutná dávka manuální zručnosti a přesnosti, ale také náklady na zapůjčení potřebného vybavení. Vzhledem k cenám za broušení parket profesionály nemá smysl spoléhat v tomto případě na sebe.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč je infrasauna od SaunaSystem tak oblíbená? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy