Neustálý pocit ucpaného nosu, slzení očí, vodnatá rýma, smrkání a zalehlé dutiny: Znáte tyto problémy důvěrněji, než byste chtěli? Vytáhněte do boje osvědčené zbraně.

Jak poznáte chronickou rýmu od klasické?

Rýma, odborně rhinitis, je zánět vnitřní výstelky nosu. Jako reakci na něj sliznice produkují sekret, který musíme vysmrkat ven.

Akutní rýma většinou trvá pouze několik dnů. Do 3 až 4 týdnů by měla zcela odeznít. Chronická rýma značí dlouhodobý zánět trvající déle než 4 po sobě jdoucí týdny. Nejčastějším viníkem bývá alergie, může se však jednat také o vedlejší účinek některých léků, reakci na nečistoty ve vzduchu nebo zakouřené okolní prostředí.

Druhy chronické rýmy

Alergická rýma

Alergická neboli senná rýma vzniká nepřiměřenou reakcí těla na specifické alergeny ve vzduchu, jako jsou pyl, prach, plíseň, roztoči nebo srst domácího mazlíčka. Organismus v tomto případě bere běžnou součást okolního prostředí jako nepřítele, proti kterému se brání rýmou.

Alergeny přítomné ve vzduchu se vážou na látku zvanou imunoglobulin E (IgE) v nose. Tělo začne uvolňovat histamin, který bojuje proti přítomným alergenům. A právě uvolňování histaminu vede k příznakům alergické rýmy.

Nealergická rýma

Podle magazínu Healthline dochází k nealergické rýmě ve chvíli, kdy se cévy uvnitř nosu začnou rozšiřovat, což vede k otoku a přetížení. Tato reakce může být vyvolána znečištěným ovzduším, tabákovým kouřem, parfémy, léky, čistícími prostředky, silným zápachem, výkyvy počasí nebo smogem. V některých případech je však těžké zjistit konkrétní příčinu.

Najděte spouštěče problému

Léčba chronické rýmy se odvíjí od toho, jak moc vás onemocnění v životě omezuje. Klíčem k úspěchu je najít spouštěče a vyhnout se jim. Projděte celý byt či dům, zejména rohy a koberce. Pokud najdete plesnivá nebo vlhká místa, mohou být zdrojem problému. Stejně tak se hodí vyprat závěsy a záclony.

5 tipů, jak se zbavit chronické rýmy

  1. Dostatečně pijte

Popíjení čisté vody, bylinných čajů, džusů a dalších nápojů bez obsahu kofeinu, pomáhá uvolňovat hlen v nose. Uvařte si také odvar ze zázvoru. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Snižuje obsah hlenu v dutinách.

  1. Pořiďte si klimatizaci

Jestliže máte doma či v kanceláři suchý nebo naopak velmi vlhký vzduch, mohou se vaše problémy zhoršovat. Naproti tomu optimální vlhkost vzduchu uvolní hlen v nose a vyčistí ucpané dutiny. Vaše problémy vyřeší moderní klimatizace, která zastane výkonnou čističku vzduchu. Zachytí i ty nejmenší částečky prachu, pylu a dalších nečistot.

Klimatizace Samsung s funkcí Virus Doctor umí ještě víc. Nabízí speciální filtry založené na iontové technologii, díky které produkují atomy vodíku a ionty kyslíku ničící chřipkové viry, různé bakterie a veškeré alergeny. S přehledem tak zvládnete horké léto i chřipkovou sezónu.

  1. Používejte nosní sprchu

Výplachy nosu slanou destilovanou vodou udržují sliznici čistou, zabraňují suchosti a podráždění nosních dutin, zlepšují dýchání, odstraňují hlen a snižují rizika virové i bakteriální infekce.

  1. Správně větrejte

Pokud je venku sucho a horko, vzduch je plný alergenů a dalších částeček, které dráždí dýchací cesty. V těchto dnech nechávejte okna zavřená a větrejte krátce a intenzivně vždy ráno a večer před ulehnutím. Během chladných dnů naopak větrejte i několikrát denně podle potřeby.

  1. Vsaďte na ekologické čističe

Běžné čisticí prostředky jsou plné chemikálií, které mohou dráždit nosní sliznice a způsobovat dýchací potíže. Šetrné čističe účinkují naprosto stejně jako běžné prostředky na úklid, ale nemají za následek alergie ani jiné zdravotní komplikace.

Vyzkoušet můžete i úklid podle našich prababiček. Sahaly pouze po prostředcích, které měly běžně doma – nejčastěji po citronu, jedlé sodě nebo octu.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si s partnerem příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí infrasauna pro dva SaunaSystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: info@mediaadvice.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy