Ne nadarmo se říká, že oči – okna do duše při prožívání krásných zážitků a pozitivních emocí září. Jsou jako šperk. O drahocenné „kousky“ je však třeba se starat a chránit je před poškozením.

Vadí jim prach, trpí v klimatizovaném prostředí a ohrožují je sluneční paprsky. Léto zkrátka představuje pro oči náročné období. „Ač se to nezdá, pro oči je nebezpečné nejen přímé slunce, ale často také odraz UV záření, v létě zejména od vodní hladiny,“ připomíná doc. MUDr. Šárka Skorkovská z Oční kliniky NeoVize. Lidé si mnohdy neuvědomují, že slunce škodí zejména ve vysokohorských podmínkách i za mraky, že se nevyplatí brýle odkládat ani dopoledne nebo v podvečer. Negativní vliv UV záření se může projevit i později například předčasným výskytem některých očních onemocnění jako je makulární degenerace, šedý zákal, onemocnění rohovky apod.

Módní doplněk i ochranná pomůcka

Kvalitní sluneční brýle nejsou proto jen módní doplněk, ale důležitá zdravotní a ochranná pomůcka. Při přímém pohledu do slunce je intenzita světla dopadajícího na sítnici tak vysoká, že může dokonce dojít až k vypálení díry. Bolest přitom nepociťujeme, poškození se pozná až za několik hodin. Do dvou týdnů se v popáleném místě vytvoří jizva, která pak spolu se zhoršením vidění přetrvává celý život a nedá se vyléčit ani odstranit.

Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména dostatečně výkonný UV filtr. Kategorie slunečního filtru se označuje číselnou hodnotou od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští.

Do auta nebo na kolo?

Podstatné hledisko při výběru slunečních brýlí je i to, kam je chceme nosit. Na outdoorové sportování, např. cyklistiku jsou vhodné samozabarvující brýle, které usnadní přechody ze světla do stínu. Do auta jsou ideální brýle s polarizačním filtrem, které minimalizují odlesky. „Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Ve skutečnosti se jedná o chemickou směs. Její molekuly se přirozeně řadí vedle sebe do vodorovných řetízkových struktur. Skrze tyto řetízky projde vertikální záření (nahoru a dolu), nikoliv však horizontální (zleva doprava). Díky absenci odraženého světla je krásně ostře vidět třeba i na mokré silnici zalité sluncem,“ vysvětluje optometrista Jan Vaverka z oční optiky.

Se sinicemi nejsou žerty

Brýle chrání oči nejen před sluncem. Mořská sůl stejně jako bazénová chemie dokážou poškodit přirozený slzný film a oči pálí, řežou, zčervenají. Plavecké brýle jsou ovšem slabá ochrana, pokud se v rybníku nebo přírodním koupališti objeví sinice. „Toxické látky obsažené v těchto organismech mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Koupání a plavání ve vodě zamořené sinicemi je rizikové zejména kvůli zánětům spojivky, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá. Pozor by si měli dát především lidé, kteří se léčí s chronickým zánětem očí, se syndromem suchého oka nebo majitelé kontaktních čoček,“ varuje MUDr. Jana Mikšovská. Podle ní je ideálním řešením pro plavce laserová operace, která oči nadobro zbaví dioptrií a tím i čoček.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si s partnerem příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí infrasauna pro dva SaunaSystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: info@mediaadvice.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy