Bromodózu, neboli zápach nohou, způsobují bakterie, které většinou vznikají z nadměrného pocení nohou. To není problémem pouze letních měsíců, naopak. V zimě často chodíme v uzavřené obuvi, ve které se nohy potí. Především, pokud trávíme v teplých, neprodyšných botách celý den ve vytopené kanceláři. Naše chodidla jsou tak schopná denně vypotit až půl litru tekutiny. Při hromadění potu pak vznikají bakterie a plísně, které se rychle množí a vzniká známý pronikavý zápach.

Důležité je proto dodržovat několik základních pravidel, jak bromodóze předcházet i jak jí včas řešit. „V případě nadměrného pocení je důležitá nejen pravidelná hygiena, ale také vhodná obuv, změna návyků a používání správných antibakteriálních, protizánětlivých, antiperspiračních a deodorizujících přípravků, jako je například sprej Dezinox,“ říká MUDr. Jitka Řezáčová.

Hygiena na prvním místě, pomohou i koupele

Hygiena je v případě nadměrného pocení nohou na prvním místě. „Kromě pravidelné každodenní hygieny chodidel jsou vhodné také speciální koupele ve vodní lázni s octem, jehož kyselost vytváří pro bakterie i plísně nehostinné prostředí, nebo koupel s bylinkami jako je šalvěj či rozmarýn, které stahují póry na chodidlech a zároveň působí také proti plísním. Stejně důležitá je i péče o nohy, především pravidelné zastřihávání nehtů a odstraňování zatvrdlé kůže,“ radí dermatoložka MUDr. Jitka Řezáčová.

Nezůstávejte v zimních botách celý den v kanceláři

Nadměrné pocení a zápach nohou mohou mít na vině také nevhodné boty. Syntetické, neprodyšné materiály jsou na celodenní či dlouhé chození zcela nevhodné. Volte raději teplou, avšak prodyšnou obuv a přírodní materiály jako je například kůže. Pokud trávíte celý den v kanceláři, přezouvejte se. Zůstávat ve vytopených místnostech v obuvi určené na ven je častou příčinou problému se zápachem nohou. Vhodné je obuv také alespoň obden střídat, aby stihla dostatečně proschnout. Důležité je i místo, kam boty ukládáte. Nevhodné jsou uzavřené botníky bez možnosti proudění vzduchu.

V boji proti pocení nohou pomohou deodoranty a antiperspiranty

„Kromě dostatečné hygieny a vhodné volby obuvi pomohou také antiperspiranty určené přímo na oblast chodidel. Na výběr je široká škála produktů, zaměřte se však na složení. Pocení nohou je přirozený proces, který můžete zmírnit i přírodními produkty s bylinkami, které často pomáhají předcházet i dalším obtížím jako jsou například mykózy nohou,“ říká MUDr. Jitka Řezáčová. Z rostlin a bylinek, které pomohou vyřešit nejen vzniklý problém, ale zároveň nohy účinně chrání i preventivně, aby potíže nevznikly, jsou to především šalvěj, borovice, máta nebo tea tree.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč je infrasauna od SaunaSystem tak oblíbená? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy