Foto: Pixabay/ZOE-Animation-Studio

Láká vás myšlenka moci si cvičit v pohodlí domova na nějakém stroji posilující oběhovou soustavu, kdykoliv na to dostanete náladu? Jak si ovšem zvolit ten vhodný pro vás? Možná máte nějakou představu, ale je třeba promyslet pár zásadních bodů. A pokud vůbec netušíte, jaký stroj vybrat, poradí vám zkušený ortoped, traumatolog a operatér MUDr. František Picek.

Stroje na aerobní cvičení se dělí na několik kategorií. Nejčastěji se jedná o rotopedy, crossové (či eliptické) trenažéry, běžecké pásy a veslovací trenažéry.

Spojovacím prvkem všech uvedených strojů je jejich využitelnost zejména v aerobním tréninku. Tedy v pohybové aktivitě, která vede ke zlepšování kardiovaskulárních funkcí a redukci hmotnosti v případě, že je pravidelná a dlouhodobá,“ vysvětluje MUDr. František Picek, spolumajitel a vedoucí lékař ortopedie ORP Centra na Kladně.

Za zcela zásadní při výběru stroje pro domácí fitness považuje lékař odpovědi na následující otázky:

  • Čeho chcete cvičením dosáhnout?
  • Jaká je vaše fyzická kondice, případně máte nějaká tělesná omezení?
  • Jaké by měl mít stroj parametry, aby zohledňovaly vaši výšku, hmotnost a trénovanost?
  • Kam můžete umístit stroj tak, aby to bylo bezpečné pro celou domácnost (dostatek volného prostoru, dobré větrání apod.)?

Pojďme si nyní popsat jednotlivé kategorie posilovacích strojů.

Cyklotrenažér nebo rotoped

Rotoped, nebo také statické kolo, je univerzální cvičební stroj, který nalezne své uplatnění jak v domácím prostředí, fitness centrech, tak i ve zdravotnických zařízeních. 

„Jeho výhodou je snadná obsluha, možnost snímání tepové frekvence, a tím i dobrá regulace zátěže. Z pohledu pohybového aparátu jej lze využít zejména k šetrné redukci hmotnosti. Díky absenci zatížení kloubů otřesy, které vznikají například při běhu, je vhodný také k udržení nebo zvýšení kloubní hybnosti ve velkých kloubech dolních končetin (kolena, kyčle) a zároveň udržení nebo zvýšení svalové síly zejména stehenních svalů.“

Možná nevýhoda: Menším nedostatkem je nižší možnost zapojení svalstva horní poloviny těla.

Crossový (či eliptický) trenažér neboli orbitrek

Jedná se o další šetrnou variantu stroje k aerobnímu cvičení. Stejně jako rotoped nezatěžuje kloubní aparát otřesy, ale na rozdíl od rotopedu je zde více zapojeno svalstvo horní poloviny trupu.

„Dalo by se říci, že pohyb na eliptickém trenažéru s trochou fantazie simuluje běh na lyžích, běh a cvičení na stepperu. Při jeho výběru je třeba zohlednit výšku cvičence a jeho stabilitu.“

Možná nevýhoda: Přestože je většina trenažérů vybavena pohyblivými madly, pro cvičence zejména vyššího věku by trénink na nich nemusel být příjemný. V extrémním případě by mohl vést k pádu.

Běžecký pás

Tato klasika umožňuje nejen téměř plnohodnotný běžecký trénink, ale i trénink chůze.

„Při výběru běžeckého trenažéru je třeba si definovat, pro koho a na jaký typ aktivity jej budeme využívat. Z pohledu lékaře by měl stroj mít široký a dostatečně dlouhý pás, bezpečná a bytelná madla pro případ zabránění pádu, výškovou nastavitelnost a bezpečnostní pojistku pro rychlé zastavení pásu v případě pádu.“

Možná nevýhoda: Při běhu je více zatěžován kloubní aparát zejména dolních končetin, ale kvalitnější stroje již mají dobře odpruženou dopadovou plochu, která v kombinaci s vhodnou obuví dokáže negativní vliv běhu redukovat.

Veslovací trenažér

„Při správné technice veslování je téměř optimálním strojem k posílení velkých svalových skupin celého těla. Umožňuje zatížení pohybového aparátu bez otřesů a s dávkovatelným odporem.“

Možná nevýhoda: Z odborného pohledu je třeba si uvědomit, že i při správné technice dochází k výraznému ohybu v kolenních a kyčelních kloubech, což může být limitující zejména u lidí s těžším stupněm artrózy v uvedených kloubech a rovněž u lidí s bolestmi zad. Před nákupem se raději poraďte s odborníkem.

TIP NA ZÁVĚR: Pro koho je jaký stroj vhodný?

Obecně lze říci, že pro redukci hmotnosti u hmotnějších jedinců nebo u pacientů s artrotickými obtížemi jsou vhodné stroje, které nezatěžují velké klouby dolních končetin a páteř tvrdými dopady. V těchto případech jsou optimální eliptické trenažéry a různé druhy cyklotrenažérů.

„Jestliže jedinec nemá zásadnější pohybový problém a kromě redukce nebo udržení hmotnosti chce i zapojit většinu svalů v těle a posílit kardiovaskulární systém, je vhodný veslařský trenažér. Běžecký trenažér lze univerzálně užít jak k tréninku běhu, tak i k řízenému tréninku chůze. Většina běžeckých trenažérů má poměrně bytelnou konstrukci, pevná madla a možnost nastavení stoupání. Proto je velmi dobře využitelná i u cvičenců, kteří potřebují dobře dávkovatelnou zátěž, nebo mají problémy se stabilitou, s níž jim mohou dobře pomoci madla trenažéru,“ dodává MUDr. František Picek.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy