Foto: Alliance Images / Shutterstock.com

Je tu podzim a s ním i období, kdy běžně ze skříní vytahujeme zimní kabáty. Přes to, že třeba zrovna ještě neuhodilo to pravé podzimní počasí, je potřeba kabát prohlédnout a připravit ho na novou sezónu.

Podívejte se, jak se po letní pauze správně postarat o vlněný, flaušový či prošívaný kabát. Díky pravidelné a šetrné péči vás bude zase hřát celou zimu, a to bez obav ze zbytečných investic za nákup nového kabátu, což se v současné době poměrně hodí.

Čištění kabátů v čistírně se vyplatí

Pokud chcete ušetřit a kabát místo odeslání do čistírny, čistit doma, měli byste zastavit. Neztrácejte čas hledáním čištění kabátů doma na internetu. Kabáty je opravdu lepší i levnější poslat ho do čistírny, a to se dozvíte i v diskuzích.

Nemusíte se obávat vysokých částek za čistírnu. Za vyčištění kabátu u Cleany.cz zaplatíte 319 Kč, když necháte kabát vyčistit 2x za sezónu čistírna vás vyjde na 638 Kč za rok. Když ale uvážíte, že kabát budete nosit zhruba 4 měsíce v roce, vyjde vás čištění flaušového či vlněného kabátu na cca 6 Kč za den. U péřových kabátů bude tato částka cca 7,50 Kč. To už není až tak vysoká částka, co myslíte?

Vezmete-li v potaz prodejní ceny nových vlněných i péřových kabátů, je tato částka opravdu malá. Kromě toho škoda, kterou byste si způsobili pokusem o praní doma, by byla velká.

Čistý kabát = půl zdraví!

Vedle finanční stránky, je tu ještě zdraví, které byste měli vzít v úvahu. Pravidelná údržba zimního oblečení je důležitá i z hygienických důvodů. Na oblečení se zachycují bakterie, které mohou mít negativní vliv na vaše zdraví. Pokud nebudete oblečení pravidelně čistit, může se stát, že budete náchylnější k nachlazení a dalším nemocem. Čistý kabát vypadá pěkně, protože barvy září, a navíc pěkně voní.

Jestli chcete zimní kabáty udržovat ve formě a zároveň šetřit za časté čištění v čistírně, měli byste také myslet na pravidelnou údržbu doma. Dodržujte tyto tři kroky a budete mít jistotu, že čistírna stačí opravdu jen 2x do roka.

Po každém nošení

Vlna má skvělou schopnost nasávat vodu, to je důvod, proč vytváří teplo, díky kterému se používá pro výrobu kabátů. Nese to však s sebou také problémy, voda se ve vláknech drží, a proto je potřeba se jí pravidelně zbavovat. Po příchodu domů neodkládejte kabát hned do skříně, ale pověste ho nejdřív na ramínko a nechte proschnout na dobře větraném místě. Zabráníte tím vzniku plísní a zatuchlému zápachu.

Zbavování nečistot

Běžných nečistot jako jsou drobky, prach, chlupy a další smetí se zbavíte sami. Pořiďte si samolepící váleček, který vám s tím pomůže. To opakujte i několikrát týdně. Pokud se však na kabátě objeví skvrna, nepouštějte se do čištění a svěřte ho do rukou odborníků. I šetrný program na praní by mohl nenávratně poškodit podšívku kabátu.

Uložení

Po návratu z čistírny kabát, který se už nechystáte nosit, vložte do speciálního obalu na šaty a nezapomeňte přidat odpuzovač škůdců. Skvěle funguje levandule, skořice nebo rozmarýn a proti molům pomáhá dostatečné větrání skříní.

Jak vyprat vlněný kabát doma?

Vlněný či flaušový kabát opravdu nikdy neperte. Pokud kabát po návratu domů nevoní, můžete použít náš tajný tip. V koupelně pusťte horkou vodu a zavřete dveře. Vytvoříte tak parní lázeň, do které pověsíte kabát. Z parní lázně ho po 20 minutách vytáhněte a očistěte ho měkkým kartáčkem. Potom nechte kabát postupně vychladnout a pořádně uschnout. To samé platí pro vlněné kabáty s kašmírem.

Zimní kabáty a parky se opravdu vyplatí posílat do čistírny, protože doma je nevyčistíte dobře, a především je tu riziko, že je můžete poškodit. Když se rozhodnete kabát čistit, dobře si vyberte provozovnu. Ne v každé čistírně jsou totiž připraveni na čištění vlněných, kašmírových a kabátů z dalších přírodních vláken.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy