Vlastní domácnost je tím, o čem mnozí z nás sní, když na to ale přijde a konečně se dočkáme, radost vystřídají obavy. Investujeme do ní našetřené peníze, ale co když přijde nějaká nešťastná událost, zloděj nebo vandal, a všechno nám zničí? Co potom? Chraňte se díky dobře vybranému pojištění.

Pojištění majetku není radno podcenit

I když se u nás nesetkáme s hurikánem nebo tsunami, je celá řada nebezpečí, která našemu majetku hrozí. Proti povodni nás pojišťovna pojistí jen v případě, že bydlíme mimo záplavovou oblast, ale hrozí i požár, krádež, vytečení vody z akvária, vytopení bytu nebo třeba kulový blesk.

To všechno jsou rizika, která se nedají předvídat, když k nim ale dojde, škody mohou vyšplhat do závratných výšin. Kromě toho, že přijdeme o věci, na kterých nám záleželo, budeme muset znovu sáhnout do úspor a pořídit si nové. Když ale budeme mít sjednané pojištění majetku, pojišťovna nám vyplatí odškodné.

Pojištění domácnosti vs. pojištění nemovitosti

Pojištění majetku by mělo být samozřejmostí, ať už bydlíme v rodinném domě, v paneláku, i v podnájmu. Jenže když se na něj podíváme hlouběji, zjistíme, že si můžeme sjednat pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Jde o to samé, nebo se v něčem liší?

  • Pojištění domácnosti ochrání váš domov, konkrétně jeho vnitřní vybavení jako je nábytek, elektronika, spotřebiče, věci osobní potřeby, cennosti, sportovní vybavení a další věci, které určíte. Vztahovat se u některých pojišťoven může i na vestavěné vybavení jako je kuchyňská linka, plovoucí podlaha nebo sanitární vybavení.
  • Pojištění nemovitosti nechrání vnitřní vybavení bytu či domu, ale stavbu jako takovou. Vztahuje se na okna, stropy, omítky, střechu, okapy apod., u některých pojišťoven pak i na vedlejší stavby (kůlna, bazén, chodník, terasa atd.)

Jak si sjednat to nejlepší pojištění domácnosti?

Pojistit si domácnost není nic složitého, když víte, jak na to. Stejně jako u dalších pojištění jsou základním parametrem pojistná rizika, následují pojistné limity, tedy maximální částka, kterou vám pojišťovna v případě škodní události vyplatí. Když se zaměříme na rizika, pojištění domácnosti chrání pro případ:

  • Živelné události jako je vichřice, požár, pád letadla, úder blesku, krupobití, zemětřesení, sesuv půdy a další rizika.
  • Poškození vybavení vašeho bytu vytopením, tedy vodovodní rizika.
  • Vloupání, kdy cizí osoba vnikne do vašeho bytu a váš majetek odcizí nebo poškodí.
  • U některých pojišťoven může být součástí i pojištění skel a sklokeramické desky.
  • Spolu s pojištěním domácnosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě, které se vztahuje na všechny členy domácnosti, většinou včetně zvířecích kamarádů, a poskytuje vám ochranu pro případ, že způsobíte někomu jinému při běžné činnosti škodu. Například v obchodě rozbijete láhev drahého pití nebo pes při venčení vběhne pod kolo a způsobí nehodu.

A pojistné limity? Ty rozhodně nepodceňujte. Sepište svůj majetek, nafoťte ho spolu s účtenkami a podle toho odhadněte pojistnou částku. Ta by měla odpovídat součtu cen vybavení ve vašem domově a věcí, které byste znovu pořizovali. Pojistit se můžete na novou cenu (ta odpovídá znovupořízení věcí) nebo časovou cenu (ta je ponížena o opotřebení).

Náš tip na závěr: Každá koruna se v dnešní době počítá, proto porovnejte nabídky jednotlivých pojišťoven online a vyberte si nejen to nejlepší, ale i to nejvýhodnější pojištění.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy