S jarním počasím se nám vrací odhodlání na sobě pracovat a pouštět se do nových výzev. Ne všichni však vydžíme v pravidelném denním běhu a tak se naše původní přání rozsype. Požadovaného výsledku však lze dosáhnout postupnými kroky. Na což navazuje teorie flow, díky které se dostanete rychleji ke svému cíli a budete mít motivaci na každém kroku.

Obecný princip růstu znamená, že se stále posouváte dopředu. Například v tenise by to znamenalo, že si samozřejmě nebudete dávat zápas proti světové jedničce, ale ani proti pětiletému dítěti. Proti tenisové hvězdě bude člověk bezmocný a úspěch pro něj bude nedosažitelný, zatímco proti dítěti se bude nudit a nepřiměje se k žádnému výkonu. V tom spočívá metoda flow, díky které na vás čeká výzva, ale s dosažitelným úspěchem. Po několika duelech soupeře porazíte a budete připravený postavit se proti o něco lepšímu protivníkovi. Všichni potřebujeme vidět, že máme lepší výsledek nadosah.

Vytvořte si vlastní systém

Pojďme však zpátky k běhání. „V životě nezáleží na tom, co uděláme jednou za čas. Ale na tom, co děláme pravidelně, každý den,“ tvrdí Petr Casanova, autor knih o osobním rozvoji a zakladatel webu FirstClass.cz., a stojí tak za jednou ze zásad teorie flow, kterou je pravidelnost. „Proto z mé hlavy zmizela otázka, jestli mám jít dnes běhat. Vím, že kdybych si ji položil, našel bych nejméně jeden důvod, proč ne.“ Pravidelnost utváří náš režim a náš režim utváří nás samotné. Nezáleží přitom, kolik kilometrů uběhneme. Podstatou je, že jsme opět běhat šli.

Jak na zvýšení výkonu?

Jelikož si tělo při pravidelném režimu na zátěž zvykne, přichází rutina a stagnace. Proto je potřeba si s postupem času přidat zátěž. Ať už jste sportovci, či ne, musíte umět najít svou mez, kterou nemůžete překročit. Obzvlášť lidé, kteří běhají, protože chtějí hubnout, obvykle znají konkrétní rychlost a tepovou frekvenci, při níž čerpají energii z tuků. „Pro začínající běžce není snadné najít aerobní práh. Připadá jim, že běží moc pomalu. Pravidelným běháním se ale práh začne posouvat výš a dokážeme běžet rychleji, aniž se zadýcháme. Abychom v růstu vydrželi, musíme si naložit vyšší zátěž,“ vysvětluje Petr.

Pro zvýšení svého výkonu v běhu můžete vyzkoušet tzv. intervalový běh. Při něm tempo, kterým obvykle běžíme, zrychlíme například na padesát metrů. Pak se opět vrátíme do tempa, kterým obvykle běžíme. Přitom ale nesmíme zastavit nebo se vrátit do pomalejšího tempa, než původně. Tento styl má své výhody: kromě hubnutí přichází i růst svalů, okruh uběhneme rychleji a tím získáme prostor pro to, dát si kolečko ještě jednou.

Posunuli jste se dál? Prověřte si to

Na závěr si jako běžci můžete ověřit, že vaše pravidelné úsilí má smysl. Vaším finálním přezkoušením je prověřovací úsek. „Trenéři ho doporučují na samém konci běhu. Jde např. o výběh do závěrečného kopce nebo jakýkoli úsek, který je pocitově měřitelný. Když ho běžíte poprvé, necháváte plíce daleko za sebou. Pravidelností a ztěžováním najednou postřehneme, jako by tento úsek někdo narovnal nebo usnadnil. A možná nás napadne do takového kopce i přidat. A to je flow. Naším soupeřem není terén ani počasí, ale my sami. Jako v životě,“ podtrhuje podstatu flow Petr Casanova. Proto se inspirujte svým během i všude tam, kde se toužíte posouvat dál. Zjistíte, že o úspěchy stojí za to bojovat a nezahazovat se s otázkou, jestli na to vůbec máte. Máte!

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy