Bohatá kudrnatá či vlnitá hříva je ozdobou, na kterou může být její majitelka právem pyšná! Jak ale zabránit tomu, aby vlasy nekrepatěly, nebyly příliš suché a neničily se při úpravě účesu? Kadeřník hvězd Martin Tyl nám dal své tipy, jakou péči tomuto typu vlasů věnovat.
Přirozeně vlnité či kudrnaté vlasy nejlépe poznáte, když si je mokré po mytí zkusíte „namačkat“, tedy nahrnout do dlaně od konečků k hlavě a lehce zmáčknout. Pokud vlna drží a vlas se nenarovná, jsou vaše vlasy vlnité. Dříve, než ale automaticky začnete používat vlasové přípravky pro kudrnaté vlasy, ať už stylingové či pečující, je dobré se poradit s profesionálem. „Vlnité a kudrnaté vlasy jsou podstatně sušší než vlasy rovné. Je tedy velice důležitá správná péče. Doporučuji přípravky přímo určené na tento typ vlasu, aby byl hydratovaný a docházelo k maximální podpoře pružnosti vln. Právě elasticita je základem krásných kudrn. Důležité je pak umět vlny upravit po mytí a až do dalšího mytí nerozčesávat. Kudrny a vlny se rozčesávají pouze u mytí, ideálně s maskou nebo kondicionérem. Po namačkání a vysušení je už nerozčesávejte, jinak budu krepaté,“ doporučuje Martin Tyl alias Marty ze salonu New You, který se stará o účesy slavných krásek, jako je Patricie Pagáčová, Monika Bagárová nebo zpěvačka Zea. Právě tato mladá nadějná hudebnice se pyšní nádhernými přirozenými kudrnami, o které jí Marty pomáhá pečovat.
Změna je život! Jak na nový účes bez poškození vlasů?
Jak se říká, změna je život, proto i když jsou kudrny krásné, jejich nositelky občas touží po jejich narovnání, aby si dopřály možnost variability a vytvoření různých účesů. Mnoho z nich má však strach, aby si používáním stylingových nástrojů vlasy nepoškodily a neodrazilo se to na jejich zdraví. Je důvod k obavám? „Zdravá kudrnatá nebo vlnitá hříva se může sem tam klidně narovnat. Určitě s maximální šetrností a vhodnými přípravky (nejen proti teplu), protože tento typ vlasů je mnohem náchylnější k poškození. Pokud se rozhodnete zkrotit hřívu žehličkou, rozhodně vyberte kvalitní žehličku. Doporučuji bezdrátovou Dyson Corrale. Skvěle se s ní manipuluje a brání polámání vlasu díky pružným destičkám,“ radí Martin Tyl a dodává, že dlouhodobě narovnávaná vlnitá hříva ztratí přirozenou schopnost se vlnit, protože vlasy „zleniví“.
A vlny jsou zpět!
Pokud přirozené vlny častým narovnáváním zmizely a chcete je získat zpět, bude nutné jim věnovat nějaký čas pozornost a při každém mytí vlny podpořit správnými přípravky na podporu pružnosti, pečlivým namačkáním a ideálně vysoušením difuzérem. „Skvělý je difuzér u vysoušeče Dyson Supersonic, který má ideální tvar pro vytvoření pevné vlny. Navíc vaše vlasy nepoškodí, protože kontroluje teplotu vzduchu. Řekl bych, že pokud si myjete vlasy přibližně každý druhý až třetí den a budete důslední, tak se pružné vlny navrátí přibližně po dvou měsících,“ ubezpečuje kadeřník. V sadě s fénem Dyson Supersonic navíc najdete i hřeben se širokými zuby navržený speciálně pro kudrnaté vlasy. Zuby pomáhají vlasy při sušení prodlužovat nebo vytvářet objem a tvar. S polétavými vlasy u vln pak pomáhá nástavec Flyaway. „Když má někdo volné vlny nebo vlny namačkané difuzérem, Flyaway pomůže finišovat i tyto styly. Tím, že je vzduch studený, neměl by vlnu povolit. Uhlaďte však vlasy spíše u pěšinky a nástavcem nedojeďte přímo až do vlny,“ radí Martin Tyl.
Kudrnatá hříva je jako živý materiál
Jestliže se rozhodnete pro nový střih anebo barevní vlasů, opět je vhodné konzultovat vaši představu s názorem kadeřníka, který má zkušenosti a ví, jak se který typ vlasů chová. Podle toho potom lze zvolit takový účes, aby byl výsledný look slušivý a hodil se ke své nositelce. „Mnoho kadeřníků stříhá vlasy do střihu, který je daný, ale tady je to trochu naopak. Kudrnatá hříva je jako živý materiál, který musíte tvarovat podle toho, jak se chová. Je dobré si s kadeřníkem dobře ujasnit očekávání – tvar, velikost hřívy, péče… A pak tvarovat celý střih postupně s přihlédnutím na vznikající tvar. Nejčastěji jsem se setkal s tím, že po ‚zkroucení‘ je střih příliš krátký,“ uvádí své zkušenosti Marty. Také s barvením a zesvětlováním vlasů radí zacházet opatrně. U každého je situace individuální, ale pokud máte jemné vlasy, pak zesvětlování ideální není. „Pokud to kvalita dovoluje, byl bych i tak maximálně šetrný,“ upozorňuje vlasový stylista.
O svou „korunu krásy“ pečujte celý rok
Kvalita vln a kudrlin se postupně mění s přibývajícími roky. Platí to ostatně u všech typů vlasů, stejně jako pro celé tělo. Ruku v ruce se stárnutím vlasy usychají, nedorůstají do takové délky, lámou se… Ale podobně jako při péči o tělo můžeme i proces stárnutí hřívy zpomalit – výživou, vitamíny, přípravky a dobrou péčí. Ta se často mění i se střídáním ročních období. „Je to podobné jako s pletí – přes léto vlasy hydratujte a chraňte přípravky s UV filtrem a v zimě pak dbejte v mrazech, aby v nich nezůstala žádná vlhkost, to by bylo fatální. Celoročně je třeba o vaši hřívu pečovat,“ doporučuje Martin Tyl.
Curly Girl a cowashing… Hodí se i pro vás?
Hitem posledních let se také stala metoda zvaná Curly Girl, jejíž propagátorkou je britská kadeřnice Lorraine Massey. Ta tvrdí, že každé kudrny jsou unikátní a každý typ vln vyžaduje unikátně navržené postupy mytí a péče. Základem je vsadit na přirozenost a vyhnout se barvení i používání přípravků se silikonem (nerozpustné ve vodě) a parabenem, nepoužívat šampony se sulfáty a u hodně kudrnatých, suchých a silnějších vlasů nahradit šampon mycím kondicionérem, takzvaným cowashem. „Nejvíc se mi na Curly Girl metodě líbí, že vnímáte svou hřívu – jak vypadá, co potřebuje. Úplný přechod na cowashing, tedy mytí pouze kondicionérem, rozhodně ale není pro všechny a určitě jednou za čas je třeba vlas očistit,“ dodává profesionální stylista Marty.