Pozor na boreliózu a encefalitidu. Ochrana proti klíšťatům se vyplatí

Zvyšující se denní teplota láká ven nejen nás, ale i nejrůznějších parazity, mezi nimi i nebezpečná klíšťata. Málokdo jim v tomto období věnuje pozornost. Na klíšťata je přece ještě brzy, ne? Opak je však pravdou. Klíšťata mohou přežít až v 5 °C a nejvíce jim vyhovují právě teploty okolo 20 °C.

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě, dávat pozor bychom si však měli i v městských lesoparcích. Nejobezřetnější se vyplatí být právě v období od dubna do října.

Nákaza může vést až ke ztrátě sluchu či epilepsii

Nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty je borelióza. Odhaduje se, že je jí nakaženo okolo pěti až deseti procent klíšťat, a počet pacientů trpících nemocí dosahuje až ke čtyřem tisícům za rok. Často se dá vyléčit antibiotiky, může však vést až k zánětu mozkových blan. Ten se u lidí nevyskytuje příliš často, jedná se však o velmi nebezpečné onemocnění, na které zemře zhruba 10 procent nakažených pacientů. U některých případů je spojen s vážnějšími dlouhodobými důsledky, jako je ztráta sluchu, epilepsie, hluchota či mentální retardace.

Encefalitida se často plete s chřipkou

Každoročně se počet nakažených klíšťovou encefalitidou zvyšuje. Zatímco v roce 2016 bylo evidováno 565 nakažených osob, v loňském roce už to bylo o dvacet procent více. Infikovaná klíšťata se v současné době nacházejí ve všech koutech republiky, nicméně nejvyšší výskyt se uvádí v Jihočeském, Středočeském, Plzeňském kraji a na Vysočině.

Průběh nemoci v první fázi připomíná chřipku, poté přechází k dlouhodobému poškození nervového systému, který se projevuje ztuhnutím svalů na šíji, svalovým třesem, závratěmi, poruchami spánku, paměti a dezorientace. Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků. Patří k nim například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese.

Prevence? Pomůže očkování i pojistka

Účinnou prevencí proti klíštěti je očkování. Přestože počet nakažených stále stoupá, očkovaných lidí je stále málo. Podle odhadů se jedná zhruba o 20 procent populace. Poměr je navíc mnohem menší u starších pacientů, kde je riziko nejzávažnější. Pokud nechcete mít na pobyt v přírodě špatné vzpomínky, nechte se očkovat. Lze jej provádět během celého roku. Některé pojišťovny toto očkování hradí, nebo na něj připlácejí.

Bohužel i řádná prevence nemůže vyloučit velké riziko nákazy. V případě, že onemocníte lymskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou či jinou vážnou chorobou, může vás to vyřadit z běžného života i na několik měsíců. Kromě dlouhodobých dopadů na zdraví jsou tato onemocnění spojena také s dlouhou pracovní neschopností, a tedy s výpadkem pravidelných příjmů.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Odpočinek v sauně

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny od společnosti Saunasystem.

Kuchyňské potřeby

Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy