Za posledních 100 let se průměrný věk ženy prodloužil o více jak třetinu, ale vaječníky přestávají fungovat kolem padesátého roku života, stejně jako tomu bylo dříve. Období, ve kterém se s tímto faktem organismus za různě významných průvodních potíží smiřuje, označujeme jako přechod či klimakterium.

Většina žen se akutních potíží zbaví během třech až pěti let

Ženské tělo se s klimakteriem vyrovnává různě a existují ženy, jejichž tělo projde menopauzou bez jakýchkoli vedlejších příznaků. Je jich okolo třetiny a prostě jen přestanou menstruovat. Potíže u zbývající většiny jsou rozmanité a velmi rozdílné v míře, kterou omezují životní aktivity. Většina žen se akutních potíží zbaví během třech až pěti let, ale zhruba desetina může tyto potíže pociťovat i více jak 20 let po přechodu. Různé potíže spojené s přechodem nesou název akutní klimakterický syndrom.

Pomoci při příznacích menopauzy mohou i bylinky

Mezi nejčastější příznaky přechodu patří nepravidelná menstruace, návaly horka či zimy, noční pocení, ztráta chuti k sexu, přibývání na váze a změny nálad. Některé potíže, pokud nejsou příliš vážné, může žena překonat sama zvýšením pohybové aktivity na frekvenci alespoň třikrát týdně třicet minut nebo užíváním potravinových doplňků či volně prodejných léčiv. Pomoci také mohou některé bylinky. Červený jetel zmírňuje návaly horka a pocení, zkvalitňuje spánek a zvyšuje libido. Kopřiva či bříza pomáhají proti otokům a například třezalka uklidní a uspí.

Pokud nepomohou bylinky, nastupuje hormonální substituční léčba

U některých žen ale nastává akutní klimakterický syndrom. Předseda České menopauzální a andropauzální společnosti doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. popisuje, pro které ženy je vhodná hormonální substituční léčba: „Hormonální substituční terapie stále zůstává lékem volby pro akutní klimakterický syndrom u žen se silnějšími a vážnějšími příznaky klimakteria. Účinnou látkou je estrogen. Hormonální léčba dosahuje účinnosti přes 90 %, nástup účinku je rychlý – většinou v horizontu dnů, maximálně týdnů. Včasná léčba pomáhá předcházet osteoporóze a ateroskleróze. Přistupuje se k ní také v případě předčasné menopauzy – v případě předčasného vyhasnutí funkce vaječníků je prokázána ochranná funkce podané léčby akutních potíží pro kostní i cévní systém.“

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. dále vysvětluje, jak hormonální léčba probíhá: „Hormonální substituční terapie trvá několik let, ale může být dokonce časově neomezená. Hormony jsou podávány tabletkami, k dalším formám podání patří náplasťová, gelová nebo sprejová forma. Sprej má tu výhodu, že jeho dávku lze přesně odměřit od 1 do 3 střiků, což ostatní lékové formy neumožňují, rychle zasychá, má účinnost i na zpocené kůži i po předchozím ošetření kůže krémem,“ a dodává: „Není žádnou ostudou obrátit se na odborníky v případě, že vaše kvalita života v souvislosti s přechodem klesá. Léčba akutních příznaků klimakteria se někdy neobejde bez léků, ale zvýšení kvality života za to stojí.“

Více informací o klimakteriu naleznete na www.zenavprechodu.cz

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy