foto: pixabay.com

Firmy se často potýkají s výběrem vysokozdvižného vozíku, jelikož se jedná o techniku, která je potřeba v každém skladu. Jedná se navíc o druh techniky, který je obsluhován výhradně profesionálně a je v téměř nepřetržitém provozu. Proto je potřeba věnovat speciální pozornost vlastnostem vysokozdvižných vozíků, kterých je na trhu hned několik typů a variant. V tomto článku představujeme základní parametry výběru vysokozdvižných vozíků, na které je dobré při výběru myslet.

Hmotnost a nosnost

Jedním z klíčových parametrů při výběru vysokozdvižného vozíku jsou hmotnost a nosnost. Hmotnost do značné míry souvisí s nosností, obecně platí, že čím větší hmotnost vozíku, tím větší nosnost. Z hlediska hmotnosti se běžné vysokozdvižné vozíky pohybují v rozmezí cca od 3 do 40 tun, maximální nosnost nákladu pak odpovídá v rozmezí od 2,5 tuny do 33 tun. Nosnost je tedy třeba zvážit z pohledu typu a množství materiálu, který bude v běžném provozu vozík nakládat a převážet. 

Celkové rozměry

Co se týče rozměrů, u těch je důležité se zamyslet především nad výškou a šířkou vjezdu (popř. samostatného výjezdu) do skladu. U vysokozdvižných vozíků je uváděn rozměr vidlic, které mohou být limitující, stejně jako výška vozíku. Pohybují se většinou v řádu jednotek metrů. Je tedy dobré vybrat takový vozík, aby s ním bylo možné se po skladu bez problémů pohybovat a dostat se snadno na všechna potřebná místa.

Výška zdvihu

Výška zdvihu je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru vysokozdvižného vozíku. Většina běžných vozíků je schopna zvedat náklad ve výšce od pěti do deseti metrů. Vybírejte tedy podle výšky nejvyšší police ve skladu, maximální zdvih vybraného vozíku by měl této výšce odpovídat, raději ale připočítejte malou rezervu. 

Terén provozu a pohon vozíku

Vozíky se nedělí jen na základě rozměrů, hmotnosti, nosnosti a zdvihu. Důležité je zaměřit se také na jejich využití a pohon. Existují například speciální vysokozdvižné vozíky do těžkého terénu, ty jsou většinou naftové. Klasické vozíky, vhodné primárně do skladu, se dělí podle typu pohonu na vozíky naftové a akumulátorové. V případě naftových motorů je možné od vozíku očekávat vysoký výkon a snazší tankování, na druhou stranu není tolik šetrný k životnímu prostředí, jako vozík s akumulátorovým napájením.

Na závěr je třeba zvážit, zda k vozíku nebudete potřebovat doplňkové příslušenství, jako například překládací vidlice nebo vyklápěcí kontejner. Mohla by se hodit i půjčovna lešení pro případné úpravy ve skladu či zpřístupnění těžko dosažitelných míst. Ať už vaše firma vybere jakýkoliv typ a rozměr vozíku, doporučujeme zaměřit se na kvalitu provedení a osvědčené značky vysokozdvižných vozíků. To by mělo být u podobné techniky faktorem výběru číslo jedna. Dále se při výběru orientujte zejména podle specifik vašeho skladu, použití v rámci skladu a potřeb firmy, pro které je vozík vybírán.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Proč jsou venkovní sauny tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

 

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy