Problém s přirozeným početím potomka řeší v České republice přibližně 20% párů a jejich počet stále roste. Naplnění touhy po dítěti se tak stále častěji posouvá z roviny „samozřejmosti“ do ambulancí specializovaných lékařů. Moderní medicína dnes dokáže pomoci až 90% párů, jednou ze základních podmínek úspěchu je však včasná léčba.

Před návštěvou IVF kliniky: 6-12 měsíců

Faktor času je jedním z největších nepřátel na cestě k rodičovství a „prokrastinace“ může mít v tomto směru fatální následky. S rostoucím věkem klesá šance na oplodnění přirozenou cestou, odkládáním návštěvy kliniky asistované reprodukce se může snížit šance na úspěšnost léčby. „Pravděpodobnost dosažení těhotenství u ženy není ani za optimálních podmínek vyšší než 25% v každém měsíci. Proto by se u žen do 35 let mělo začít s diagnostikou po roce nechráněného pohlavního styku, u starších žen je třeba hledat příčiny už po 6 měsících“, upozorňuje Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE. První kroky ženy by měly vést do ambulance gynekologa, byť žena sama může do některé specializované kliniky zavolat a objednat se. I sám partner se může objednat k andrologovi či urologovi nebo do avízované kliniky. „Zatímco v minulosti se neplodnost považovala za problém ženy, dnes je v 40% problém s početím na straně ženy, stejným poměrem je problém u muže, u zbývajících 20% případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů“, vysvětluje H. Višňová.

První konzultace na IVF klinice a diagnostika: plus 1 až 3 měsíce

Jedním z nejčastějších mýtů souvisejících s léčbou poruch plodnosti je představa, že návštěva kliniky automaticky znamená umělé oplodnění. „Naším prvořadým cílem je početí a donošení zdravého dítěte s co nejméně invazivním zásahem do organismu ženy i intimity partnerského vztahu“, zdůrazňuje Hana Višňová. Při první návštěvě kliniky asistované reprodukce čeká pár úvodní konzultace s důslednou anamnézou. U ženy následuje gynekologické vyšetření, v případě vhodné fáze cyklu spojené i s ultrazvukovým vyšetřením. Důležitý je i odběr krve, při kterém se zkoumají všechny parametry ovlivňující přirozený proces otěhotnění, včetně hormonů. Muži většinou absolvují spermiogram, který udává kvalitu a počet spermií. „Stává se, že příčinu poruchy plodnosti diagnostikujeme již z prvních výsledků a léčbu zahájíme v nejbližším menstruačním cyklu. Někdy stačí hormonální léčba k vyvolání ovulace a načasování styku, jindy přistoupíme k intrauterinní inseminaci. V komplikovanějších případech diagnostika pokračuje dál”, vysvětluje MUDr. Višňová. Léčba poruch plodnosti má podle jejích slov interdisciplinární charakter a často vyžaduje spolupráci s dalšími specialisty z oboru endokrinologie, imunologie či genetiky. „Takové vyšetření mohou celý proces prodloužit o další 2-3 měsíce“, upozorňuje.

Cyklus IVF: plus 1- 3 měsíce

V případech, kdy jsou překážky přirozeného otěhotnění opravdu závažné – například těžké poruchy spermiogramu, neprůchodné vejcovody, vysoký věk ženy – jiná metoda než IVF nepomůže. Podle statistik absolvuje cyklus umělého oplodnění pouze přibližně 30% párů, které se rozhodly pro návštěvu kliniky reprodukční medicíny. Možností je přitom víc. Proces IVF cyklu začíná hormonální stimulací vaječníků a obvykle trvá 10 dní. Následuje odběr vajíček, které jsou pak oplodněné mimo tělo pacientky – in vitro – a kultivované ve speciálně upraveném laboratorním prostředí. Vybrané embryo je následně přeneseno do dělohy pacientky. „V některých případech není hormonální stimulace vaječníků nutná. Vajíčko se odebere v přirozeném cyklu a jeho dozrání je jen podpořeno jednorázovou injekcí 36 hodin před plánovaným odběrem“, vysvětluje MUDr. Višňová. Přibližně 14 dní po embryotransferu je naplánovaný těhotenský test. V případě pozitivního výsledku přichází pacientka měsíc po zákroku na ultrazvukové vyšetření k potvrzení srdeční akce plodu a následně je odeslána do své gynekologické ambulance.

Opakování cyklů IVF: + 1 a více měsíců

První cyklus IVF nemusí být vždy úspěšný, proto třeba počítat s tím, že pokusů může být více. Pokud je výsledek těhotenského testu negativní, lékař vyhodnotí předchozí kroky a navrhne další postup. V případě zbývajících zamražených embryí obvykle přichází na řadu kryoembryotransfer. Rozhodnutí, zda chce pár pokračovat ihned v následujícím cyklu, nebo zda preferuje delší čas na odpočinek je individuální. Úspěšnost se liší od kliniky ke klinice, vždy závisí na několika faktorech, jedním z nich je například věk pacientek. „IVF CUBE dlouhodobě dosahuje výborných výsledků. Průměrná úspěšnost tzv. těhotenství na 1 embryotransfer přesáhla na naší klinice v roce 2018 57,5%. Průměrný věk u pacientek i u pacientek v dárcovském programu byl 41 let“, dodává MUDr. Višňová.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny na míru Saunasystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 212 340 014
e-mail: info@forme.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy