Zvyšující se teploty jsou pro nejednu z nás signálem k tomu začít se připravovat na plavkovou sezónu. Ale pozor – při přípravě je třeba vzít v úvahu celé tělo. Diety pomohou s horní částí i zadečkem. Co ale když pohled sjede ještě níže, na lýtka? Kolik z nás na nich má křečové žíly a metličky? Abyste se nemuseli vzdát krátkých sukní kvůli nevzhledným žilkám, dodržujte 3 důležité kroky. Ty zabrání zhoršování příznaků, nebo objevení nových modrých žilek po již podstoupené operaci. A mějte na paměti, že metličky a křečové žíly jsou nejen kosmetický, ale hlavně zdravotní problém. Jejich základem je totiž zánět žil, který o sobě dává často poprvé vědět v letních měsících v podobě oteklých a bolavých nohou.

1. životní styl: sukně a šaty = volnost pro nohy

Sukně a šaty nahrávají tomu, že při chronickém žilním onemocnění (křečové žíly a metličky jsou jeho příznakem) je důležité volné oblečení. Je přirozené, že v létě se hýbeme více, ať již na dovolené nebo když jezdíme po výletech a plaveme na koupališti. Tím je splněna další důležitá zásada – dostatek pohybu. Místo typických letních balerínek a sandálků ale dejte přednost botám na 3mm podpatku.

2. odborná léčba: k praktickému lékaři jděte nejlépe už před tím, než se u vás objeví metličky a křečové žíly – jejich předznamenáním jsou pocity těžkých nohou a otoky typické pro léto

Metličky a křečové žíly nejsou většinou prvním signálem, jak nám nohy říkají, že něco není v pořádku. Otékají vám v létě nohy nebo cítíte bolest a mravenčení? Máte potřebu dát si je nahoru? Tak to je ono, volání o pomoc „jdi k doktorovi a zeptej se ho, co s tím můžete společně udělat“. Praktický lékař vám může pomoci jak radou (cvičení, masáže…), tak léky posilujícími žilní stěnu a zmírňujícími zánět (venofarmaka). Tyto léky jsou přitom vhodné už od samotného začátku a jejich užívání je důležité i po operaci.

3. speciální punčochy už dávno nejsou to, co dříve

Tzv. kompresní punčochy znamenají jak okamžitou úlevu, tak prevenci dalšího zhoršování. Proto by měly být ve skříni hned, jak začnou nohy otékat a bolet. Naštěstí výrobcům došlo, že tělová není barva, proto je z čeho si vybírat. Výhodou přitom je, že nikdo nemusí nic poznat.

Věřte, že dodržování těchto kroků je levnější než moderní metody odstranění křečových žil. I když se cena zákroku liší podle pracoviště a způsobu, připravit si musíte minimálně dvacet tisíc – u ClariVein metody se jedná o 25–30 000 Kč, stejně jako u laseru nebo radiofrekvenční techniky. Biologické lepidlo vyjde dokonce na dvojnásobek. Jen pro doplnění: velmi známá je také skleroterapie. Ta se ale využívá hlavně pro léčbu metliček a zbytků po operaci křečových žil.

Tipy pro krásné nohy

  • Při nákupu nových bot si vyberte ty, které mají podpatek asi 3 cm vysoký (balerínky jsou z pohledu žil stejně nevhodné jako vysoké podpatky)
  • Sprchujte si nohy studenou vodou nebo využijte speciální prvky v aquacentrech.
  • Málokdo chodí na preventivní prohlídky. Pokud ale míváte oteklé nohy, návštěvu praktického lékaře si naplánujte – poradí vám se změnami, které nohám uleví, případně předepíše preventivně léky posilující žilní stěnu. Čím dříve, tím lépe.
  • Až budete mít chvilku, stáhněte si do mobilu bezplatnou aplikaci „Bolí Vás nohy?“, nebo se podívejte na www.zilniporadna.cz. Najdete tam například speciální cviky.
  • Komprese je stále in – zatímco naši prarodiče se museli spoléhat na obinadla, my si můžeme vybrat z různých kompresních pomůcek (najdete i ty barevně odpovídající aktuálním trendům).
  • Rozhlédněte se kolem – podívejte se, jak jsou na tom s metličkami a křečovými žílami kamarádky. Rychle zjistíte, že v tom nejste sama. U kávy nebo sklenky můžete probrat, jak se rozhodly řešit ony.
Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy