Současná situace vybízí zahnat napětí a stres domácím cvičením nebo vyběhnutím ven do přírody. Stačí malá nepozornost, špatně šlápnout, sklouznout nohou po kameni a vše může skončit vyvrknutí kotníku, namožením kolena nebo rovnou zlomeninou. Obzvlášť pokud nejste zvyklí a poslední týdny berete jako příležitost začít se sebou něco dělat. Ležet další měsíce doma se zlomeninou na psychice nepřidá. Víte, co se odehrává v těle při zlomenině a kdo je k tomu náchylnější?

Náchylní jsou lidé držící nevhodné diety nebo nemají i kvůli potravinovým intolerancím dostatek živin a vápníku. Také těhotné ženy, po menopauze a starší osoby mají křehčí kosti a šance, že si něco zlomí je větší a to ani nemusí trhat sportovní rekordy. Při zlomenině tělo doslova mobilizuje své síly a během několika měsíců kost postupně obnoví. Při úrazu se poškozená odumírající tkáň nahromadí na okraji kosti odkud ji příslušné buňky postupně odstraňují. Tělo se zároveň připravuje na tvorbu nové kostní tkáně. Do deseti dnů od úrazu se začnou tvořit fibroblasty, základní buňky vazivové tkáně, které se dle potřeby mohou přeměnit na kostní buňky, buňky chrupavky nebo i svalové buňky. Fibroblasty vytvářejí kolagenní vlákna a mezi dvěma zlomenými konci kosti začne vznikat jakýsi „most“ v podobě vazivového spojení, který se v další fázi přetvoří na kostěný. Tato fáze může přetrvávat i tři až čtyři měsíce, než dojde k úplnému hojení a přetvoření na pevnou kost.

Vápník a vitaminy jako léčba i prevence

Součástí léčby i prevence by měl být i dostatečný příjem vápníku, který je základním stavebním kamenem kostí, s podporou vitaminů K2 a D3. Tato kombinace může proces zkrátit až o 2 týdny. „Tyto vitaminy se podílí na efektivním vstřebávání a ukládání vápníku do kostí, jenž se jinak může ukládat v cévních stěnách a měkkých tkání,“ vysvětluje primářka MUDr. Jana Čepová z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol. Upozorňuje, že vápník uložený v cévách a měkkých tkáních výrazně zvyšuje riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob, proto je důležité užívat při vápníku i oba vitaminy. 

Podpoří bílkoviny, kolagen a céčko

Hojení zlomeniny je pro tělo extra zátěž. Organismus potřebuje větší množství minerálů a vitaminů než obvykle. Kromě vápníku, vitaminů K2 a D3 je vhodné zvýšit příjem živočišných bílkovin a vitaminu C. Živočišné bílkoviny (hovězí, krůtí, drůbež) jsou zdrojem kolagenu pro obnovu tkání a kůže. Na tvorbu kolagenu ma velký vliv právě vitamin C, proto do jídelníčku přidejte i ovoce a zeleninu bohaté na céčko.

Zdroj: www.jsemstalekost.cz

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy