Foto shopkilpi

Chodíte na pravidelné procházky, ale stále si říkáte, že by to chtělo začít konečně s pořádnou pohybovou aktivitou? Možná nejste zpocení a zadýchaní, přesto se při procházce za domem plnohodnotně hýbete.

Chůze není jen pro důchodce a maminky s kočárkem. Jde o plnohodnotnou pohybovou aktivitu pro každého, kdo chce zlepšovat kondici. Pokud se každé ráno přemlouváte do běhu, možná nemusíte. Jděte na svižnější procházku, chůze má oproti běhu mnoho výhod:

1) Spalujete tuky, ne svaly

Při chůzi je intenzita vašeho výkonu nižší, a tak pálíte primárně tuk, protože tělo si nepotřebuje brát energii ze sacharidů. Proč je to výhoda? Jde především o to, že si tělo neukrojí energii ze svalů, což se při intenzivnějším výkonu stát může.

2) Chůzi zvládnou mladí i staří

Nezáleží na tom, jestli je vám dvacet nebo šedesát, můžete chodit klidně každý den, aniž by vás ráno budily bolavé svaly. Chůzi zvládnou starší lidé, ale je vhodná třeba i pro sportovce v rekonvalescenci po zranění.

Foto shopkilpi

3) Chůze nezatěžuje klouby

Oproti běhu při chůzi „neskáčete“. To znamená, že se stále alespoň částečně dotýkáte chodidlem země, pohyb je tlumenější a vaše kolena nezatěžujete tolik, jako při běhu.

Na to by měli myslet hlavně lidé s nadváhou, kteří chtějí běhat. Raději začněte rychlejší chůzí – shodíte v úvodu přebytečná kila a nezatížíte klouby.

4) Vyčistíte si hlavu

Nejde jen o to, že se hýbete a zlepšujete kondici. Není žádnou novinkou, že pohyb prospívá i hlavě.

Forest bathing neboli lesní relaxace se v Japonsku předepisuje jako lék. I vědci potvrzují, že procházky v přírodě pozitivně ovlivňují naši mysl a imunitu. Už po 20 minutách chůze náš mozek funguje lépe a hlavně rychleji. Nejen, že máme lepší náladu, ale zlepšuje se nám pozornost, víc si pamatujeme a jsme kreativnější.

Foto shopkilpi

Teď už se jen správně obléknout a vyrazit

Jste motivovaní do chůze? Nezapomeňte, že v terénu vám dá více zabrat. Před procházkou se dobře oblečte, aby vám propocené bavlněné tričko nezkazilo celkový dojem z pohybu. Nemusí jít jen o procházku do přírody. Zapomeňte na výtah a vyšlápněte si schody, hledejte nové pěší trasy do práce nebo choďte po jezdícím eskalátoru. I tyto malé kroky přispívají ke zlepšení kondice.

Funkční oblečení vrstvěte. Oblečte si termotriko, outdoorovou bundu a outdoorové kalhoty. Nejde jen o volnost pohybu, kvalitní svršek vás ochrání před nepříznivým počasím.

Autor článku: Pavla Melenová

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy