Sezóna našich kvetoucích balkónů je v plném proudu a právě nyní, na začátku prázdnin, sklízíme plody naší práce. Bohatě kvetoucí rostliny, domácí ovoce či zelenina na balkónové minizahrádce i vše ostatní, co s láskou opečováváme, má teď ale před sebou těžkou zkoušku – naši dovolenou. Jak se o rostliny postarat?

Jaké rostliny na balkóně pěstujete?

Právě v době dovolených oceníte, že nemáte balkón orientovaný na některou z nejvíce exponovaných stran. Rozdíl v péči o květiny na balkóně na sever, či na západ, je opravdu znatelný. Také sehraje roli, jakými květinami jste balkón osázeli. Pro letošní sezónu už je pozdě to řešit, příští rok však můžeme být chytřejší a třeba dát přednost květinám, které nejsou náchylné na přeschnutí.

V praxi to například znamená, že místo surfinií vyzkoušíme pelargónie, které si s prázdninovou omezenou péčí poradí lépe. Stejně tak i osteospermum. Úplně bez starostí budete moci odjíždět, budete-li pěstovat sukulentní kosmatec, který po celé léto nakvétá nápadnými růžovými květy.

Zda budeme po celou sezónu schopni poskytnout rostlinám dostatečnou péči, bychom měli zvážit i pro pěstování zeleniny na balkóně. Zejména se zaměřte na pěstování rajčat, která se v poslední době stávají hodně populární. Abychom se dočkali bohaté úrody, potřebují rostliny opravdu hodně vody – při pěstování na jižní, případně západní straně, nejsou výjimkou i dva litry denně na jeden truhlík nebo květináč odpovídajícího objemu. Tady se už neobejdete bez pomoci ochotných sousedů, kteří budou věčně žíznivá rajčata denně chodit zalévat. V opačném případě rajčatům opadávají květy.

Květiny na balkóně si mohou vodu brát i samy

Pro většinu balkónových rostlin pěstovaných na exponovaných místech, jsou dobrým řešením samozavlažovací květináče a truhlíky. Tím nám odpadá největší povinnost pravidelné zálivky.

Alternativou mohou být plastové zavlažovací baňky, které jsou běžně v prodeji v hobby marketech. Obvyklý objem baněk je 0,5 l vody a pořizovací cena je něco přes stokorunu za jednu baňku.

Nechce-li se vám vydávat peníze, posloužit vám může i PET láhev, naplněná vodou a hrdlem zapíchnutá v zemině v květináči.

Dobré je, otestovat vaše závlahové systémy několik dní před odjezdem. Budete vědět, zda je zálivka dostatečná a na kolik dní rostlinám vydrží. To bude důležitá informace i pro případné sousedy, kteří by vám chodili rostliny na balkóně kontrolovat.

V prodeji jsou i sofistikované závlahové systémy – je ale otázka, zda je ekonomické se do takové investice kvůli dvěma týdnům dovolené pouštět.

V čem rostliny pěstujete?

Máte rostliny na balkóně v mnoha malých květináčích? Vy i případní pomocníci v době vaší dovolené si můžete hodně usnadnit práci, když rostliny sesadíte do několika větších nádob nebo truhlíků. Jestli to jsou rostliny, které budete pak přechovávat přes zimu a chtěli byste je pak mít zase samostatně, je možné je sesazovat i s květináči, ve kterých jsou nyní zasazeny. Prostor mezi květináči vyplňte substrátem. Sesazené rostliny nebudou tak rychle vysychat, jako když jsou umístěny samostatně, a především budete mít výrazně jednodušší zálivku.

Co udělat s květinami před odjezdem?

  • Často odjíždíme narychlo a na poslední chvíli máme nejvíce práce. Nezapomeňte před odjezdem rostliny na balkóně důkladně zalít a v ideálním případě ještě zkontrolujte, zda byla zálivka dostačující. Mnoho rostlin totiž „vypije“ celou misku vody, ale k dostatečnému provlhnutí substrátu to ještě nestačí.
  • Pokud je to možné, přemístěte rostliny na místo s větším stínem.
  • Máte zasklenou lodžii? Před odjezdem ji nechte dostatečně otevřenou, aby vlivem extrémních teplot v nedostatečně větraném prostoru rostliny neuhynuly.
  • Letníte pokojovky? Po dobu dovolené je vhodnější je přenést zpět do bytu, kde mají stálejší podmínky.
Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy