Foto: Pixabay/StockSnap

Oteklé nohy, metličky a křečové žíly nejsou právě to, co by ženy chtěly na svých nohách vidět. Jediným způsobem, jak zabránit dalšímu zhoršování, je včasná prevence hned při prvních příznacích. Pokud se to týká i vás a v létě máte problém obout oblíbené boty, je ideální čas začít se nyní řídit podle těchto rad.

Pokud chcete posilovat, tak vleže

Pohyb doslova zrychlí krev v žilách a je tak skvělou prevencí vzniku křečových žil. „Pravidelná chůze nebo běh působí blahodárně na řadu kardiovaskulárních chorob, křečové žíly nevyjímaje. Speciálně pro ně je důležité zapojení žilně-svalové pumpy, která napomáhá dobré práci žilního systému dolních končetin,“ říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a z Centra žilní chirurgie VASCUMED. I u pohybu platí nějaké „ale“. Naopak omezte cvičení s těžkým závažím. Při jejich zvedání se totiž zvyšuje, hlavně ve spodních částech těla, nitrožilní tlak a krev pak nemůže plynule proudit. Pokud si život bez tohoto cvičení nedokážete představit, dávejte přednost posilování vleže a střídejte ho s jógou, pilates nebo strečinkem na podložce. Možná vás to překvapí, ale vhodné nejsou ani aktivity s velkými otřesy a skoky, aerobik a nedoporučuje se ani sjezdové lyžování v zimě.

Na krásu nohou má vliv i strava

Pro správné proudění krve je důležitý také dostatečný pitný režim, nejlepší službu udělají lehké čaje a voda s citronem. Věděli jste, že šťáva u citrusů obsahuje bioflavonoidy, které přispívají k pevnosti žilní stěny? Léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka) určitě nenahradí, ale konzumací citrusů chybu neuděláte. Ve vašem jídelníčku by dále neměly chybět potraviny bohaté na vlákninu, vitaminy C a E a minerály, jako je draslík pomáhající proti nadměrnému zadržování vody.

Hledejte pomoc u odborníků

Otoky, metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění. Proto pokud s nimi máte zkušenosti, navštivte svého praktického lékaře. Ten vám v případě potřeby může předepsat venofarmaka, léky na posílení žilní stěny, případně kompresní punčochy. „Pokud křečové žíly a další příznaky žilního onemocnění přehlížíte, bude se jejich stav dříve či později zhoršovat. Přitom na druhou stranu při včasné léčbě venofarmaky a kompresními pomůckami můžeme dosáhnout toho, že se žilní onemocnění výrazně zpomalí. Pravdou je, že ale není trvale vyléčitelné. Proto v tomto případě platí, že čím dříve přijdete za svým praktickým lékařem, tím lépe,“ říká praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy.

Extrémní teplo a střídání teplot škodí

Projevy žilního onemocnění jsou vždy výraznější v teplém prostředí. Teplo totiž roztahuje žíly, proto třeba v létě mají všichni alespoň trochu nateklé nohy. Nohy se zdravými žilami ale stačí hodit na chvíli nahoru, zchladit chladnou vodou a je po problému. Pro žílu s oslabenou stěnou je však takové řešení nedostačující. Bez ohledu na okolní teplotu se kvůli nedostatečné funkci žilních chlopní hromadí krev dole v nohách a žíly se tím roztahují. Horko tedy nemoc nevyvolá, ale jen zhorší. Pokud jste milovnicí sauny, zvolte saunový svět s nižší teplotou a vyvarujte se ochlazovacího bazénku s ledovou vodou. Plynulé přechody jsou k vašim žilám daleko milosrdnější. A stejně tak u koupání v horké vodě myslete na to, že vaše oblíbená aktivita může mít i stinnou stránku.

Proč domácí recepty dnes nemohou fungovat?

Také máte zaručený rodinný recept proti křečovým žilám? Často se užívají čaje, různé tinktury z rajčat a octa, zábaly z jílů a další metody předávané z generace na generaci. Je možné, že kdysi před dávnými lety to stačilo. Lidé se podstatně více hýbali, netrpěli tolik nadváhou a také neproseděli celou pracovní dobu na jednom místě. To jsou všechno faktory, které se výrazně podílí na vzniku a rozvoji žilního onemocnění. Bohužel v dnešní době je takový způsob řešení nedostačující. Svým nohám různými obklady a čaji jistě neuškodíte, ale jejich efekt na zpevnění žilní stěny je minimální.

Zdroj: zilniporadna

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč je infrasauna od SaunaSystem tak oblíbená? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy