Foto: pixabay

Ať už stavíte nový dům, nebo se chystáte provést jeho rekonstrukci, případně plánujete rekonstrukci bytu, jistě přemýšlíte nad tím, jak svůj domov udělat co nejkrásnější a nejpříjemnější. Pokud jde o interiér, důležitým krokem je samozřejmě výběr vhodného nábytku a bytových doplňků. Začít však můžete už u samotných zdí. Stěny nemusí být pouze bílé, případně vymalované jinou jednou barvou, mohou být mnohem zajímavější a celému interiéru tak dodat nevšední nádech. A podobně je tomu i v případě fasády domu. Řešením pro zajištění jedinečného designu zdí, které navíc vynikají svou odolností, je cihlová zeď. A přesně tento prvek si v dnešním článku blíže představíme.

Design pro každý domov

Cihlová zeď se hodí do různých stylů interiéru i exteriéru, například do venkovského, industriálního, rustikálního či severského. Cihly jsou totiž přírodní materiál, který zkrátka přirozeně zapadne do většiny domácností i venkovních prostředí. Cihlové fasády se nemusíte bát u žádného domu, v interiéru pak cihlová zeď dobře vypadá v řadě místností – klasikou je cihlová stěna v obývacím pokoji, ale můžete ji mít klidně i v kuchyni, chodbě nebo ložnici.

Cihly se nabízí s různou strukturou povrchu – od hladké po rustikální – a v mnoha barevných provedeních. Cihly mohou mít světle krémovou barvu, nebo naopak velmi tmavý antracitový odstín. Největší výběr je však pochopitelně v rámci cihel v typickém červeném až červenohnědém odstínu.

Mezi výhody cihel patří kromě dodání silné osobitosti vnějšímu vzhledu domu i místnostem uvnitř také jejich bezúdržbovost a téměř neomezená životnost. Cihly totiž nebudete muset každých několik let malovat jako klasicky vymalovanou zeď, která se poměrně snadno ušpiní. Pokud si nezvolíte nějaký velmi světlý odstín cihel, není na cihlách vidět běžné znečištění v podobě různých šmouh, které se na stěnách za pár let nastřádají. Je jedno, zda vzniknou uvnitř například od nábytku, při neopatrném vysávání či při nošení tašek v úzkých chodbách nebo venku při kopání míčem o fasádu domu.

Plné cihly, nebo cihlové pásky?

Abyste dosáhli cihlového vzhledu zdi, můžete se rozhodnout buď pro plné cihly, nebo pro cihlové obkladové pásky. Plné cihly jsou zajímavou volbou zejména při stavbě nového domu, v interiéru, například i v rámci menších stavebních úprav, se však častěji používají cihlové obkladové pásky. Výhodou obkladových pásků je především to, že nepotřebují žádné základy, jednoduše se jen nalepí na stěnu. Stačí, aby stěna měla dostatečnou nosnost. Použít je lze jak uvnitř, tak i na fasádu domu.

Cihlových pásků se vůbec nemusíte bát, protože při správně provedené montáži vytvoří plnohodnotný dojem cihlové zdi. Je to pochopitelné, nejde totiž o nic jiného než o nařezané lícové cihly. Z toho důvodu jsou také dostupné ve stejných designech a vypadají zcela totožně.

Obložení stěny cihlovými páskami není problém ani v rozích, protože se pásky vyrábí i v rohovém provedení. Kromě rohů místností lze rohové pásky využít třeba na sloupy nebo špalety u oken. Tloušťka pásků se pohybuje mezi 20–25 milimetry a stejně jako u plných cihel se mohou u cihel, ze kterých jsou vyrobeny obkladové pásky, mírně lišit rozměry každé z nich.

Pro dokonalý vzhled domu se zaměřte také na jeho okolí

Celkový vzhled domu při pohledu zvenku pak neovlivňuje pouze samotná fasáda, ale vše, co se nachází v těsné blízkosti domu. Elegantně vypadá zeď domu „obložená“ dřevem na topení v krbu, ale hned vedle domu může místo dřeva stát také moderní zařízení sloužící k vytápění v podobě tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo možná nepůsobí tak stylově jako tisíce polen do krbu naskládaných na sebe, ale pokud jde o vytápění domu, jedná se o volbu více ekologickou a hospodárnou. Navíc při topení tepelným čerpadlem místo dřevem odpadá všechna práce, která je s řezáním a skládáním dřeva a pravidelným přikládáním.

To, že celkový dojem při pohledu na dům nejvíce dotváří různá zeleň v podobě stromků, okrasných květin a trávníku v okolní zahradě, je samozřejmé, svou roli však hrají i další, nezbytné věci, které musí být poblíž ne kvůli vzhledu, ale pro svou funkci. Typickým příkladem je popelnice. Ta sice pravděpodobně nebude okrasným prvkem nikdy, ale přesto se vyplatí zajistit, aby působila čistým dojmem. Stará, špinavá popelnice s upadlými kolečky bude zaručeně upoutávat pozornost na místo, na které rozhodně upozorňovat nechcete.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy