Foto: pixabay

Léto se přehouplo do poslední třetiny a čas školy i konce letních dovolených je zase o krok blíž. Dá se na návrat k povinnostem nějak nachystat? Můžeme zahnat mozkovou mlhu a být plní síly nejen tělesné, ale i duševní? Jistě! Čím se dá podpořit paměť a koncentrace?

Problémová paměť a koncentrace – jak na to vyzrát

Známe to nejspíš všichni – šli jsme pro něco do jiné místnosti a zapomněli pro co. Chtěli jsme se na něco podívat na internetu a v ten moment nám to vypadlo. Dnešní svět je plný vábniček pro naši pozornost a k výpadkům paměti takto dochází u mladých i starších. Není nutné hned pomýšlet na demenci nebo Alzheimera. Pokud se nám ale problémy dějí častěji, přijde vhod si osvojit strategii, která změny struktur a funkce mozku pozitivně podpoří. 

1. Čas na přátele

Když se řekne ,,zlepšování paměti”, asi nás napadnou jen samé ,,vážné” činnosti, jako je luštění křížovky. Kognitivní (= poznávací) výhody ale přináší i život plný přátel. Vztahy totiž stimulují mozek. A my lidé jsme společenští tvorové, kteří nemohou prospívat izolovaně. Interakce s ostatními je výborným druhem mozkového cvičení. Nic se nemá přehánět, i čas o samotě je důležitý, aktivní sociální život ale přináší spoustu energie a podnětů pro mozek. 

2. Trénink mysli

Čemu se nevěnuje pozornost, to postupně upadá. Nemůžeme očekávat, že budeme svěží, když se nejraději válíme na gauči a místo aktivity vše pasivně přijímáme. Jasně, je to někdy těžké. Být líní je jednodušší. Dlouhý život a duševní pohoda ale stojí za tu námahu. Zkoušejme následující:

  • Soustřeďme se – pokud něčemu nedáme dostatečnou pozornost, náš mozek si to nezakóduje. 
  • Navazujme na to, co už víme – naše mysl tvoří jakousi datovou síť. Lépe si udržíme to, co vztáhneme k něčemu známému. 
  • Rozumějme hlavně základním myšlenkám – Učíme-li se něco komplikovaného, začínejme od píky a hledejme souvislosti. 
  • Zapojujme více smyslů – souvislosti s barvami, texturami, vůněmi a chutěmi jsou účinné pro dlouhodobé zapamatování. 
  • Procvičujme, co už známe – opakování je matka moudrosti a tento fakt opravdu platí. 
  • Používejme mnemotechnické pomůcky – indicie jakéhokoliv druhu umožňují informace spojovat a snáze si pamatovat. 

Zajímavost – Co to je paměť? –  Jde o schopnost mozku, pomocí níž se data nebo informace kódují, ukládají a v případě potřeby načítají. Je to uchovávání informací v průběhu času za účelem ovlivnění budoucího času. 

3. Smích

Říká se, že smích je nejlepší lék. Pro mozek a paměť to platí stejně jako pro tělo. Smích totiž stimuluje spoustu mozkových oblastí. Smějme se sami sobě. Když někde slyšíme smích, zkusme se k němu přidat. Sdílejme čas se zábavnými lidmi. Čtěme si vtipy. Je tolik věcí, které jsou milé a hravé. Mohou nám zlepšit nejen daný moment, ale také prodloužit a zkvalitnit celý život. 

4. Aerobní cvičení

My víme, každý na cvičení není. Pro dlouhodobé zdraví je ale důležité se občas zapotit. Proč? Cvičení pomáhá okysličovat mozek a mimo jiné snižuje riziko poruch vedoucích ke slábnutí paměti. Také podporuje činnost hormonálního systému a koriguje množství stresových hormonů. Co je ale obzvlášť důležité je také skutečnost, že stimuluje nová spojení neuronů. Tak hurá do cvičení, která rozproudí krev! Patří mezi ně třeba běhání (ale i rychlá chůze), tanec nebo plavání. 

5. Přestávky 

Pauza pro zvýšení pozornosti? Paradox, který funguje. Pravděpodobně známe tento scénář – jistý čas na něčem pracujeme a najednou se naše pozornost začne toulat. Snažíme se s tím bojovat, ale ne a ne se zase soustředit. Produktivitu pak střídá stres, že začínáme být ve skluzu a práci nedoděláme včas. Pro návrat koncentrace přitom stačí krátká přestávka. Udělejme si ji hned, když ucítíme známky únavy.. Stačí se napít, udělat pár kroků (i ve škole se dá dojít na WC :)), podívat se na chvíli z okna, zkrátka dát si 5 osvěžujících minut něčeho zcela jiné aktivity. 

Zajímavost – Co to je koncentrace? –  Je to akt soustředění, který spočívá ve výhradní pozornosti k jednomu objektu. Jde o schopnost nasměrovat svou pozornost v souladu s vlastní vůlí. 

6.  Kvalitní spánek 

Za nedostatek koncentrace často může chybějící odpočinek. Občasná spánková deprivace je nepříjemná jednorázově, pravidelné ponocování však ovlivňuje náladu i výkonnost v dlouhodobém horizontu. Délka nočního spánku je sice ryze individuální, obvykle ale je jako minimum považováno 6 hodin. Kvalitu spánku podporuje vypnutí všech obrazovek hodinu před spaním a jejich vystřídání za klidnou hudbu, teplou koupel nebo knihu,  nižší teplota v ložnici a spánková pravidelnost (ideálně usínat i vstávat ve stejnou dobu i o víkendu). 

7. Vyvážená strava  

Náš organismus potřebuje palivo. Nejlépe funguje, pokud mu dodáme zdravé tuky, zeleninu a ovoce (cukry), libové maso (bílkoviny) a dostatek vitamínů a minerálů. Pokud jíme málo zdravých pokrmů a více zpracovaných potravin, komplexních sacharidů a cukru, zaděláváme si na pořádný problém, nejčastěji charakteru zánětu. A ten ohrožuje i kognitivní funkce.  Soustřeďme se proto na potraviny, které posilují paměť a zvyšují šance na naše celkové zdraví. Patří mezi ně např. listová zelenina (a všeobecně zelená zelenina), losos a jiné mořské ryby, tmavé bobule a ovoce (borůvky, hrozny, švestky atd.), káva a čokoláda, extra panenský olivový olej či kokosový olej lisovaný za studena. 

Zdroj: goodie

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč je infrasauna od SaunaSystem tak oblíbená? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy