Zdroj: Pixabay.com

Už vás nebaví platit při vyúčtování elektřiny vysoké nedoplatky? Pomůžeme vám ušetřit, aniž byste to pocítili na svém životním komfortu. Který spotřebič spotřebovává až 20 % energie v domácnosti a jak jeho spotřebu snížit? A jak ušetřit na vytápění elektřinou?

Zajímejte se o svůj tarif

Nejprve trochu administrativy – projděte si poslední vyúčtování, zjistěte, jaký máte tarif a kolik platíte za kWh. Využijte online srovnání cen elektřiny, které vám prozradí, zda je váš dodavatel jeden z těch levnějších nebo jestli neplatíte zbytečně moc. Přes počítač nebo telefon si pak můžete sjednat levnější elektřinu – přechodem k nejlevnějšímu dodavateli můžete ušetřit i 1 000 Kč měsíčně.

TIP: Využívejte vysoký a nízký tarif elektřiny (dříve denní a noční proud). Nízký tarif má v určených hodinách levnější sazbu, a tak můžete laciněji prát, sušit v sušičce, vařit nebo ohřívat vodu.

Topíte elektřinou? Teplotu v místnostech regulujte

Jestliže doma využíváte elektřinu k topení a ohřevu vody, bude velký podíl z financí na účetním vyrovnání patřit právě do této skupiny. Proto byste měli snížit náročnost provozu topení i bojleru. Obytné místnosti vytápějte maximálně na 20 °C a při odchodu do práce nebo před uložením do postele topení ztlumte klidně o několik stupňů. Díky tlumenému vytápění a snižování teploty až o 5 °C můžete ušetřit i třetinu výdajů za teplo.

U bojleru pak nastavte nižší teplotu ohřevu, stačí 50 °C. Jednou za dva týdny pak vodu jednorázově ohřejte na více než 60 °C, abyste zamezili množení bakterií.

Vybírejte si „áčkové“ elektrospotřebiče

Při nákupu nových spotřebičů mějte na mysli jejich spotřebu. K orientaci vám pomůže energetický štítek – spotřebiče zelené třídy A mají nejnižší odběr elektrické energie a oproti jiným třídám vám ušetří nejvíce peněz.

Lednice – energetický nenasyta

Jeden z odběrově nejnáročnějších spotřebičů je chladnička, neodmražené a staré spotřebiče spotřebují až 20 % využité elektřiny v domácnosti. Abyste její spotřebu co nejvíce snížili, měla by stát mimo tepelné zdroje, vkládejte do ní jen vychladlé pokrmy a pravidelně ji zbavujte námrazy. Kvůli půlcentimetrové námraze může lednice spotřebovat až o třetinu více energie.

Šetřete chytře a pomáhejte peněžence i planetě

Nevyhazujte peníze za elektřinu zbytečně, a kromě úspory vás může těšit i vaše ekologické chování. Dobrý pocit pak budete mít jistě i z vyúčtování, které třeba pro změnu skončí přeplatkem na zálohách.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy