Foto: Pexels/Artem Podrez

S návratem do kanceláří a škol přichází také více času stráveného před obrazovkami počítačů a mobilních zařízení, což může mít negativní vliv na náš zrak. Optometrista a vedoucí optik Lentiamo Jakub Odcházel radí, jaké návyky a opatření pomohou udržet vaše oči v kondici a předejít možným problémům se zrakem.

„S nástupem podzimu a zimy lidé tráví více času v interiérech, na umělém světle a před obrazovkami televizí, počítačů a mobilních telefonů. To je kombinace faktorů, které obecně zraku příliš nesvědčí,” říká optometrista Jakub Odcházel. Dny strávené v kancelářích nebo ve školních lavicích jsou ale realitou pro většinu z nás. I drobné úpravy prostředí a návyků udělají rozdíl, aby se oči cítily lépe a zbytečně se nepřetěžovaly.

Každá minuta venku se počítá

I když dlouhé slunečné dny se už pomalu loučí, pobyt venku na denním světle je pro oči blahodárný, přirozené světlo je nepřetěžuje a dokonce pomáhá jako prevence krátkozrakosti. „Podle zahraničních studií se u dětí, které trávily venku alespoň 11 hodin týdně, o polovinu snížilo riziko rozvoje krátkozrakosti,” vysvětluje vedoucí optik Lentiamo. Hodinu a půl denně venku by si ale ideálně měli najít i dospělí, ať už cestou do práce a z práce nebo o polední pauze. Samozřejmě ale chraňte oči před přímým sluníčkem slunečními brýlemi.

Nepodceňte osvětlení místnosti

I osvětlení v místnosti se dá přizpůsobit tak, aby bylo pro oči zdravější. Zatímco žárovky zbarvené do žluta mají spíše uspávací efekt, agresivní světlo zářivek zase může oči unavovat stejně jako přímé sluníčko. Tzv. plnospektrální zdroje světla se nejvíce podobají světlu přirozenému a jsou tedy pro oči nejšetrnější. Přitom stačí jen vyměnit žárovku.

Upravte pracovní prostor

Pro správné držení těla i menší únavu očí je nejvhodnější, když je horní hrana monitoru v úrovni vašich očí. „Pokud pracujete na laptopu u jídelního stolu, pravděpodobně je počítač příliš nízko a měli byste si pořídit stojánek. Ujistěte se, že při sezení nevrháte na počítač stín, i ten může oči unavit. Stejně problematický je i odraz světla a odlesky na obrazovce. Jas a kontrast na monitoru upravte vzhledem k okolnímu osvětlení – čím více okolního světla, tím vyšší by měl být jas monitoru a naopak. Nikdy nepracujte v úplné tmě,” doporučuje optometrista.

Dopřejte si přestávky

V průběhu dne u počítače si dávejte krátké přestávky, během kterých můžete dopřát očím třeba chladivý obklad nebo je na chvíli zavřít. Dáte jim čas, aby se pomocí slz zvlhčily, a tím zabráníte pálení. Na oči působí relaxačně zelená barva, takže pokud máte za oknem kousek přírody, využijte toho. Po dlouhém soustředění očí na krátkou vzdálenost je během pauzy vhodné zadívat se naopak do dálky. Pokud najdete pohyblivý objekt, například ptáka nebo letadlo, sledujte jeho pohyb očima a budete je tak zároveň procvičovat. Několik krátkých častějších přestávek je pro oči lepší než jedna dlouhá. 

Objednejte se na prohlídku

Pravidelné roční prohlídky jsou pro zdraví očí zásadní. Pokud se obáváte dlouhých čekacích lhůt u očních lékařů, můžete si nechat zrak změřit u optometristy v oční optice, kam se v dnešní době stále častěji můžete pohodlně objednat online na konkrétní čas. Postupného zhoršování zraku si totiž nemusíme dlouho všimnout, ale některé nekorigované vady zraku se zhoršují mnohem rychleji. „U dětí, u kterých se včas nekoriguje krátkozrakost, se vada zrychluje až o 30 % rychleji než s korekcí,” varuje optometrista optik Lentiamo. Nepodceňujte proto prevenci.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy