Léto je tu a s ním úmorná vedra, proti kterým se bráníme použitím klimatizací. I když je vychlazená místnost v létě velice příjemným útočištěm, způsobuje klimatizace vážné zdravotní problémy způsobené extrémně nízkou nastavenou teplotou nebo nedostatečným čištěním. Přitom zdravějších způsobů, jak v létě z veder nezešílet, je nespočet – od pití dostatečného množství tekutin po použití kvalitních ventilátorů.

Pokud používáte klimatizaci, možná jste to zažili – nepříjemné pocity v krku, nachlazení, pálení očí. Z části si za tyto problémy můžeme sami, protože nedodržujeme doporučené nastavení, kdy se teplota v místnosti nemá lišit o více jak 5 °C oproti venkovnímu prostředí. Vliv na naše zdraví má ale také to, jak je klimatizace kvalitní a jak moc ji čistíme, na což mnoho lidí zapomíná.

Nenechte angínu zaútočit

Rýma, bolest v krku, či dokonce angína. Až takové následky může mít nepřiměřené použití klimatizace. Praktičtí lékaři tvrdí, že suchý vzduch z klimatizace způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích.

Aby žádné oko nezůstalo suché

Se suchým vzduchem z klimatizace se pojí další problém, a to syndrom suchého oka. „S touto poruchou se velmi často potýkají lidé pracující v moderních klimatizovaných budovách. Potíž je zejména v tom, že v takových prostorách tráví lidé většinou dlouhé hodiny sledováním obrazovky počítačů. Komplikace pak způsobuje nejen suchý vzduch, ale zejména snížená frekvence mrkání. Při zvýšeném soustředění během čtení a práce na počítači totiž mnohem méně pohybujeme očními víčky. A tím dochází k většímu odpařování slzného filmu z povrchu otevřeného oka a ke špatnému zvlhčování, což může vést až k nepříjemným pocitům,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize.

Blokáda krku

Studený vzduch proudící z klimatizací není nic zdravého ani pro váš pohybový aparát. Záhadně se vám zablokuje krk, bolí váš v kříži a ramena vás pnou jako kdybyste na nich nesli stokilový náklad? Příčinu můžete hledat právě v klimatizaci.

I k běžně používanému ventilátoru jsou alternativy

Je samozřejmé, že se zodpovědným používáním klimatizace se vám tyto problémy mohou naprosto vyhnout, je ale vhodné zvážit i alternativy, které mohou riziko problémů alespoň částečně omezit. Příkladem může být výběr mezi ventilátory. Kromě obvyklých lopatkových existují i bezlopatkové. Na rozdíl od lopatkových ventilátorů, které které vzduch spíš pouze rozvíří, bezlopatkové umí lépe distribuovat vzduch po místnosti. „Ventilátory bez lopatek dokáží ovlivnit proudění vzduchu tak, aby směřovalo přímo na vás, nebo vhánělo vzduch vysokou rychlostí skutečně po celé místnosti. Díky tomu posílá ventilátor silný nepřetržitý proud vzduchu tam, kde ho chcete mít a rozptyluje tak místa chladného nebo teplého vzduchu v daných prostorech,“ říká James Dyson, britský vynálezce bezlopatkových ventilátorů a dalších šikovných přístrojů, které nám usnadňují život.

Takové ventilátory, navíc kombinované s čističkou vzduchu, umí automaticky odstraňovat plyny a až 99,95 % škodlivin a alergenů. Filtruje ze vzduchu mikročástice, jako jsou pyly, bakterie i částečky odumřelé kůže a srsti zvířat, a to již ve velikosti od 0,1 mikronu. Pokud chcete mít o kvalitě vzduchu v místnosti aktuální přehled, vyberte takový přístroj, který umí přes aplikaci nabídnout aktuální hodnoty z dané místnosti, jako je vlhkost, teplota a stav znečištění ovzduší. V případě, že hodnoty nebudou optimální, prostřednictvím aplikace změníte nastavení či aktuální režim čističky.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy