Foto: Sophar/Shutterstock

Afty postihují čas od času zhruba čtvrtinu populace. Drobné vřídky v ústech, na jazyku nebo rtech jsou snadno přehlédnutelné, ale svou bolestivostí dokážou potrápit při jídle, pití i mluvení. Pokud se afty objeví zřídka a bez problému odezní, není potřeba si s nimi moc lámat hlavu. Při horším průběhu nebo časté návratnosti je však nepodceňujte a zaměřte se na léčbu skutečné příčiny.

Za afty stojí nedostatek vitamínů i špatná dentální hygiena

Ke vzniku aft dochází z celé řady důvodů. Nejčastěji se afty přičítají nedostatku vitamínů skupiny B, železa a kyseliny listové. Způsobit je může také tuhé, pikantní či jinak dráždivé jídlo a špatná životospráva. Vliv mají i faktory ovlivňující psychickou pohodu jako stresové situace a nedostatek spánku. Určitou roli hrají genetické predispozice a afty mohou poukazovat také na oslabenou imunitu. V neposlední řadě vznikají afty v důsledku mechanického poškození sliznice (kousnutím do tváře, podrážděním od rovnátek nebo špatně pasující zubní protézou) nebo působením mikroorganismů při nedostatečné dentální hygieně.

Léčbu aft podpoří vhodná ústní voda či přírodní medicína

Pro léčbu a prevenci aft je proto stěžejní důsledné dodržování ústní hygieny. Kromě čištění zubů dvakrát denně používejte také ústní vodu, nejlépe šetrnější bez alkoholu. Pozornost věnujte i výběru zubního kartáčku. Měkký kartáček snižuje riziko poškození sliznice, které může k vytvoření aftu přispět.

Na již vzniklé afty najdete řadu pomocníků v běžné kuchyni. Postižená ústa vyplachujte roztokem ze soli nebo jedlé sody, citrónovou šťávou nebo naředěným jablečným octem. Pomůže též zlaté mléko z kurkumy či dvě kapky hřebíčkového nebo oreganového oleje rozmíchané v teplé vodě.

Když samoléčba nepomáhá, obraťte se na odborníky

Také v lékárně naleznete řadu léků vhodných pro léčbu aft. Vymizení bolestivých vřídků urychlují hojivé gely a roztoky dostupné i bez lékařského předpisu nebo vitamínové doplňky. Někdy zmizí afty dokonce bez jakéhokoli zásahu samy. Pokud však přetrvávají déle než dva týdny, jsou velmi bolestivé, krvácí, doprovází je horečka nebo jimi trpíte několikrát do roka, poraďte se o další léčbě se zubařem nebo praktickým lékařem. Samoléčba nemá delší dobu význam. Zatímco budete vehementně doplňovat třeba vitamín B, mohou se vám další afty objevovat v ústech ze zcela jiného důvodu.

Zdroj: euc.cz

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy